Културният елит под тепетата е възмутен от новите безумни планове уж по програма „Красива България“
Автор: Бела Чернаева
Благо Джизъса отиде в Колизеума и се опита да увековечи балканския си комплекс като издълбае инициалите си в световния паметник на културата. Пловдивският кмет Иван Тотев отдавна чегърта по камъка на 19-вековния Античен театър в Града под тепетата, съгласявайки се да го даде за сцена на концерт на „Пайнер", разреши с изволението на Общинския съвет превръщането му в кръчма за частни партита, сватби и защо не сюнети, а сега, както „Десант“ вече информира, с благословията му тук ще се секат дървета и ще се поставят бараки за билети и културна информация. Безумното унищожаване на безценната културна старина някак хич не се вписва в предстоящата битност на Пловдив като европейска столица на културата през 2019 г.
Сега намеренията на местните управници е да прекроят северния вход на театъра, изливайки там едни 262 000 лв. по програма „Красива България" в билетен и информационен център и павилиони за „неща".
Кафенето на входа на Античния театър, където всички пловдивчани водят с гордост гостите си от чужбина, ще бъде съборено, а на негово място ще бъде изградено ново с правилен бъдещ чорбаджия.
Според общественици, интелектуалци и студенти по екология в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски", чийто факултет се намира точно до амфитеатъра, там предстои изсипването на тонове бетон и изсичането на малкото дървета, успели да израснат в годините върху жежкия калдъръм в Стария град.
В другия край, в чашката на театъра ще се вдига информационен център, който ще закрие гледката към една от най-причудливите къщи в Стария град – Чаковата къща, или известна още като Къщата с кулата. Виждали са я повечето българи, дори тези, които не са стъпвали в Пловдив, тъй като тя бе заставка на българския сериал „Клиника на третия етаж".
Четвърт милион лева ли струват бараките, които общината нарича билетен и информационен център? Кой нормален човек ще изкатери тепето в жежкото пловдивско лято, за да си купи билет за представление или концерт, след като от 20 години те се продават на касата на Филхармонията и пред сградата на общината на Главната улица в града? Но както фактите говорят, логиката и целесъобразността не са сред силните качества на пловдивския кмет. Той явно не забелязва, че Античният театър има крещяща нужда от нови гримьорни, тъй като сегашните са в плачевно състояние.
Има нужда от тоалетни и баня за артистите. Има нужда от ново покритие на сцената, защото сега от нея стърчат ръждясали пирони, а много от дъските са изгнили. Плачевно е и състоянието на първото ниво зад кулисите, превърнато в смрадлива клоака. Няма и товароподемни рампи и при представления всички декори и реквизит трябва да се носят на ръка до амфитеатъра.
Поредните безумни планове на местната община възмутиха интелектуалния и културния елит на града. „Докога ще браним ценностите на града и културата му от тези, които трябва да ги пазят и умножават?", коментира художничката Емилия Арабаджиева. „Толкова важни проблеми стоят от десетилетия нерешени, а ние строим никому ненужни глупости само за да може „нашите" фирми да усвоят парите!", добавя Тихомир Попадийски от Европейското висше училище по икономика и мениджмънт.
Кмете, защо просто не си издълбаеш като Джизъса инициалите на Античния театър, че да те запомнят поколенията?!