Преди месец получих дълбоки изгаряния по лявата ръка – от китката до лакътя, в резултат на неумело боравене с електрожен.
Въпреки предписани ми мазила и превръзки, пораженията още не минават. Има ли изпитани народни рецепти за лечение на трудно зарастващи рани.
Станко Пейчев,
Тетевен
Принципно всяка рана, от която кръвотечението е спряло и няма опасност да се разкървави отново, трябва да стои открита. Това гарантира в голяма степен бързото й зарастване. Има обаче рани, които не са получени в резултат на външно въздействие. При тях самолечението може да се окаже вредно и е правилно да се потърси мнението на лекар специалист за причината за появата им.
Но когато това не става, на помощ идва народната медицина. Ето три рецепти от нея.
Рецепта 1: 1 с.л. леко счукани сухи плодчета от кориандър се заливат с 400 мл вряла вода. Оставя се за 1 час и после се прецежда. Парче памучен плат се потопява в течността и с него се прави компрес върху засегнатото място. От настойката може да се пие по 1 к.ч. 3 пъти на ден преди храна.
Рецепта 2: Прави се прополисов мехлем. За целта в емайлиран съд на водна баня до кипване се загрява 100 г свинска мас. След това съдът се сваля от огъня и се добавя ситно нарязан прополис (около 10 г). После варенето продължава още 25-30 минути на водна баня, като се бърка непрекъснато с дървена лъжица, за да не се вдигнат градусите над 80. След това сместа се прецежда през марля и се налива в бурканче. С получения мехлем се маже болното място сутрин и вечер.
Рецепта 3 (включително и за диабетни рани): 40 г листа от орех, 20 г кора от дъб, 100 г листа от смрадлика се наситняват и се смесват. 2 с.л. от тях се заливат с 400 мл вряла вода. Киснат 30 мин., след което настойката се прецежда. Билките се слагат върху няколкослойна марля и се налагат върху раната.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти