Днес местното читалище, което отбелязва 110 години от основаването си, може да се похвали с богата биография
Автор: Стефан Огнянов
През октомври 2015 г. се навършват 110 години от създаването на читалище „Отец Паисий“ в град Полски Тръмбеш. Историята не е запазила имената на хората, станали неговите първооснователи в далечната 1905 г. От онези времена до наши дни е оцелял само един печат и протокол от общо събрание.
Знаят се обаче имената на учителите, работили на просветителското поприще през годините – Йордан Петров, Кръстю Томов, Дечо Гюзелев, Йорданка Бояджиева и опълченеца Иван Белчев Манев, преселил се тук от Дряново.
През 1921 г. се взема решение читалището да носи сегашното си име „Отец Паисий”. За негов председател е избран Стефан Станчев.
В началото духовното средище не е разполагало със своя материална база. Книгите в библиотеката са се съхранявали по домовете на основателите и активистите му. През 1927 г. в дюкяна на братя Коцеви се открива читалня, през 1932 г. тя е преместена в дюкяна на Стойчо Иванов, а малко по-късно – в един от магазините на Димитър Чолаков.
През 1924 г. настоятелството с председател Васил Михайлов се обръща с молба към общината за отпускане на 400 кв м. безплатно общинско място в центъра на Полски Тръмбеш за построяване на читалищна сграда. С огромен ентусиазъм просветните дейци и цялото население се заемат да осъществят това начинание.
От 1925 до 1944 г. председател на читалището е Гатчо Бошнаков. Под негово ръководство се извършва цялостната подготовка за изграждането на новата постройка. На Никулден през 1935 г. тя бива открита тържествено. В нея се пренася и библиотеката, която вече разполага с 385 тома книги, повечето получени от дарения. През 1937 г. е оборудван киносалон, а през следващата година се пристрояват читалня и гримьорни. През 1939 г. читалището вече има и собствена киномашина.
Преустройството на просветното средище се извършва в периода от 1972 до 1976 г. Тогава в новоизградената му част то се сдобива с репетиционни зали, стаи за обучение и канцеларии.
Това дава възможност за по-пълноценна работа на самодейните колективи, кръжоците и музикалната школа. Скоро наблизо е изградено и лятно кино с 400 места.
В периода от 1925 г. до 1988 г. деятели на духовното средище се включват в списването, разпространението и издаването на вестниците „Тръмбешки стопански известия”, „Стопански търговски лист”, „Тръмбешки вестник”, „ Тръмбешки глас”, „Тръмбешки известия”, „Трудов подем”, „Кооперативен подем” и „Подем”. Техни редактори са Емануил Манолов, Кръстьо Кръстев, Донка Великова, Евгени Хаджидончев, Рачо Илиев и Татяна Петрова.
Читалището е организатор и на проучвателни дейности в областта на краезнанието и фолклора, на организирането на музейни сбирки, кръжоци, курсове, клубове по интереси, детски студия, срещи със специалисти, лекции, кръгли маси, дебати и т.н.
Както повелява традицията, то става център на местната художествена самодейност. Пръв нейните редици запълва театралният състав, в чиято трупа се включват основно учителите. Сформира се и оперетен състав с ръководител Стаю Касабов и диригент Стефан Качаунов, танцов състав, воден от Ст. Попов и Емануил Манолов, както и смесен и мъжки хорове с диригент Кирил Димов.
Детската музикална школа е създадена през 1967 г. В нея се водят класове по пиано, цигулка и акордеон, но през годините освен тях в нея се изучавали и гъдулка, китара, народно пеене и популярна музика. Към настоящия момент близо 20 деца и младежи се учат да свирят на барабани, китара и електрическо пиано в съществуващия към читалището музикален клуб.
Сред известните формации, съществували в самодейната читалищна дейност, са още естраден оркестър „Електрон -70” с основател и ръководител Евгени Хаджидончев, както и вокално-инструменталните състави „Ореол“ (1989-1991 г.), „Моби Дик“ (1991-1995 г.), „Апогей” (1995-2000 г.), „Веселите момичета” (2000-2003 г.) и естрадно-сатиричният състав, воден от Иван Рашков.
Няма как да не споменем и създадените в последните години вокална група „Сияние“ и най-новата вокална формация „Вдъхновение“, родена едва през 2013 г., която в момента се подготвя за участие в Третия фестивал на старата градска песен „Георги Бейков”.
Но не само поп музиката е вълнувала местните самодейци. Добри изяви имат и членовете на кръжока по изобразително изкуство, воден от Тодор Тодоров, Николай Иванов и Борислав Милетев, детската танцова школа с ръководител Иванка Христова, както и други подобни формирования.
Днес под стряхата на читалището продължава да жъне успехи основаната през 1979 г. фолклорна формация „Полянци” с хореограф и художествен ръководител Мариана Стефанова. Трупата е лауреат на редица национални конкурси и фестивали и може да се похвали с богата концертна дейност и изяви не само в България, но и в Украйна, Македония, Турция, Румъния, Сърбия, Италия, Унгария, Словения и др.
Но освен „ветераните“ от „Полянци“, добре се развива и фолклорен клуб „Луди млади”, съществуващ едва от 2010 г., а също и детската фолклорна школа по български народни танци.
Богат е репертоарът на детския театрален състав, воден от Горица Дончева. В него влизат пиесите „Новогодишна небивалица“,, „Невероятно представление”, „Златоперко“, „Радинка и големият лъжец”, „На лъжата краката са къси”, „Вълшебникът от Оз“ и много други спектакли.
Невъзможно е да се изброят всички съществували през изминалите 110 години в Полски Тръмбеш инициативи, кръжоци, състави и дела, които свидетелстват за родолюбието на местните хора. Но и казаното е достатъчно, за да стане ясно на всеки, че тук живеят българи, които силно милеят за развитието и просперитета на просветата и културата в родното си място.