27 октомври (вторник), 9,25 ч. След като се провали в досегашните си опити да реформира здравната система у нас,
министър Петър Москов се опитва в момента да защити поредната негова и на екипа му щура идея – този път за въвеждането на данък „Обществено здраве“, който ще доведе до поскъпването на някои продукти у нас.
„Вредни храни сами по себе си няма, има определени съставки – сол, захар, кофеин и трансмастни киселини, които в определени количества са доказано вредни за здравето и за организма.”
Министърът вече повече от седмица обикаля националните телевизии да обяснява и че с този нов налог трябва да се обложат пържените картофки и чипсът, но само ако са пържени в некачествено олио. Но все пропуска да обясни кой и как ще следи дали те се обработват в подходяща мазнина и най-вече каква е тя.
„Данъкът не е за вредни храни, той е за здраве“, завърши ни в клин, ни в ръкав обърканите си обяснения министърът.
27 октомври (вторник), 19 ч. „България е била и продължава да бъде индустриална сила.“ Така се е изказал Росен Плевнелиев на тържественото събрание по случай 70-годишнината на Техническия университет в София. След като смайването по лицата на слушателите му не преминало веднага и не последвали бурни ръкопляскания в чест на партията ръководителка – ГЕРБ, президентът на страната се почувствал длъжен да поясни мисълта си с конкретни примери:
"България е държава на фабрики и модерни технологии. България е държава, която има амбицията в информационните и комуникационни технологии, в аутсорсинга, в автомобилното производство, в машиностроенето, химията, производството на храни и в много други сектори да бъде сериозен играч и лидер в региона."
По-нататък в опита си да доведе до умиление хората в залата Плевнелиев посочва, че „от 10 автомобила в Европа в 8 има компоненти, направени в България“ и че „някои от свръхмодерните фабрики в Европа намират своите филиали и приложение у нас“.
Бодряшките твърдения на живеещия в собствения си розов сън държавен глава обаче не намират никакво потвърждение в реалността, която българите виждат много добре. А също така и в заключенията на експертите. „Няма съществена промяна в потенциала на българската икономика. Ние зависим изключително много от външните условия“ е коментарът на Института за икономически изследвания при БАН.