Деца от пловдивски детски градини се превърнаха в морски обитатели, звезди и планети по време на откриването на обновения Природонаучен музей в Пловдив.
Автор: Камен Колев
Програмата на малчуганите с танци, светлини, музика и ефектни костюми превърна отварянето на музея в празник, още повече, че той бе затворен за посетители в продължение на почти две години.
В неговата реконструкция до момента са вложени около 2 милиона лева.
След ремонта хората могат да видят най-богатия аквариум на подземно ниво у нас, обясни директорът на музея Огнян Тодоров. В аквариума, който е сладководен и с морска вода, има 216 вида риби и октоподи, в музея е поставен терариум с живи животни. Входът за аквариума е 2 лв. за студенти и ученици, 1 лев за деца до 7 години и 4 лева за възрастни.
Една от най-големите атракции там е първият у нас дигитален 3D планетариум. Неговият купол е с диаметър 8 метра, има 50 седящи места, а хората са пренесени в реална обстановка. Излъчват се филми, които разказват за Космоса и природата, в процес на превод са още пет ленти.
Прожекцията за възрастни е 10 лева, за ученици и студенти - 7, а за деца в предучилищна възраст - 3 лева. В периода между 19 и 24 октомври, когато филмите в 3D планетариума бяха безплатни, музея са посетили над 5 хиляди души.
В момента в него е открита и най-голямата в Югоизточна Европа изложба на екзотични животни - Тракийското херпетологично дружество гостува с избрана селекция, която включва някои от най -впечатляващите отровни змии, между които и континенталният тайпан (най-отровната змия на света, която за пръв път се показва в България).
Друга изненада е чудовището от Гила (Gilla Mounster), по-известно на български език като Аризонски отровен гущер. Това е единият от двата вида отровни гущери, потвърдени официално от науката. Изложбата показва двуметров жив нилски крокодил, октоподи, сепии и корали.
При реконструкцията на Природонаучния музей е поправен покривът - старият гредоред е подменен със стоманобетонна конструкция, тъй като гредите са били силно повредени. Сменени са осветлението, електрическата инсталация, водопроводът и канализацията.
Ремонтът все още не е приключил нацяло. В началото на следващата година ще бъде открита залата с препарираните животни. Експозицията вече е обогатена с много нови експонати, сред които и лъв, каза директорът Огнян Тодоров.
Тук ще може да се види и легендарната анаконда, която е най-голямата препарирана змия в Европа, най-голямата мечка на Балканския полуостров, с размери 2.45 метра, и европейски бизон (зубър), за чието препариране обаче се събират средства.
Идеята е животните да са представени в естествените си местообитания - край дървета, в пещери, езера. Предстои да се довърши работата по стъкления купол на тавана с размери 11 на осем метра, където посетителите ще се радват на истинска джунгла от екзотични растения и живи пеперуди.
Ще бъде изцяло обновена и фасадата на сградата, която е от времето на Съединението между Княжество България и Източна Румелия. Тя е построена от арх. Йосиф Шнитер през 1881 г. В нея някога се е помещавала първата техническа служба на община Пловдив.
Зданието е обявено за паметник на културата от местно значение. Парите за по-нататъшния ремонт на музея ще бъдат заложени в общинския бюджет за следващата година.
Регионалният природонаучен музей вече е включен във всички туристически маршрути и в указателните табели на Пловдив като една от градските атракции.