Монголските знахари са я предписвали на туберкулозно и раково болни
Розова родиола (Rhodiola rosea), известна още като златен корен, е растение, което без всякакво преувеличение може да се причисли към супербилките. Основание за това е лечебният ефект от приема й, който се отразява едновременно на няколко нива в организма.
Основното й качество е, че представлява естествен антидепресант и едновременно с това - мощен адаптоген, тъй като снижава негативния ефект от стреса и неутрализира в голяма степен вредното му въздействие в периода след него.
Розовата родиола вирее в районите с полярен и субполярен климат и е отдавна позната в Русия и скандинавския свят, където е помагала на местните да оцелеят в суровите условия на почти целогодишна зима. През 77 г. сл. Хр. гръцкият медик Диоскорид документира лечебните й свойства.
Викингите са я използвали, за да повишат силата и издръжливостта си. Сибиряците са я почитали като „подарък от духовете” и срещу нея в замяна са получавали от грузинците вино, плодове, чесън и мед. И сега съществува традицията в сибирските села младоженците да получават букет корени от родиола, за да подсилят плодовитостта си и да си гарантират здраво поколение.
Още по на изток в Азия чаят от родиола е прилаган като незаменимо природно средство при простуда и грип, а монголските знахари са го предписвали на туберкулозно и раково болни.
Билката е многогодишно тревисто растение. Съдържа етерични масла, въглеводороди, алкохоли, цианогенни гликозиди, флаваноиди, проантоцианидини и други.
Действието на родиола като адаптоген е безспорно. Тя повишава производството на серотонин и едновременно с това потиска образуването на хормона, който организмът отделя при стрес. Благодарение на нея се произвеждат свръхколичества адреналин, като това физически подготвя организма за адекватна реакция при екстремни обстоятелства.
Експериментално е доказано, че приемането на билката в комбинация с противоракови средства намалява токсичния им ефект върху черния дроб и в същото време повишава техния терапевтичен ефект.
Есперименталните данни от изследвания, направени в Русия, доказват, че приемането на родиола намалява растежа на тумори с до 39% при опити върху животни и ограничава метастазите им до 50%. При други опити с различни видове рак, включително аденокарциноми, използването на екстракт от родиола води до значително увеличаване на продължитеността на живот.
За здравите хора билката има класическото действие на антиоксидант – предпазва нервната система от стреса, причинен от свободните радикали.
При мъжете родиола повлиява добре на ерективната способност и спира преждевременната еякулация, като при това стабилизира простатната течност. При жените възстановява менструацията при липса на цикъл, подсилва маточните тръби, стимулира работата на яйчниците и подготвя организма за създаване на поколение.
Повишава биоелектрическата активност на мозъка, а с това и познавателните функции (мислене, анализиране, планиране), както и концентрацията, паметта, възприемането и способността за усвояване на нов материал. Може да се използва и за гаргара при възпаления на устата и гърлото.
Установени са редица други положителни въздействия на билката: редуциране на кръвната захар при диабетици, прочистване на черния дроб от токсини, подобряване изгарянето на мазнините и намаляване на теглото, подобряване на щитовидната жлеза.
Розовата родиола има ниско ниво на токсичност и минимум странични ефекти. Препоръчително е да се приема в началото на деня, тъй като има стимулиращо действие и може да затрудни заспиването или да предизвика прекалено реалистични сънища
Усвоява се най-добре, когато е приета на гладен стомах, 30 минути преди закуска или обяд. Препоръчителната дневна доза е 150-600 мг на ден.
Когато се използва под вид на алкохолна настойка, тогава дневната доза е около 3-6 мл. Хората, които по принцип са по-тревожни, може да се почувстват превъзбудени, по-нервни или раздразнителни.
Родиола не се препоръчва при биполярно разстойство, мания и параноя, тъй като може да засили симптомите им. Поради липса на изследвания не се препоръчва на бременни и кърмачки.