Както алармирахме преди време, опасната бруцелоза продължава да превзема нови територии от България. През тази седмица плъзнаха две нови огнища – в родопското село Кочан и в град Кнежа.
Преди няколко броя „Десант” информира, че коварната болест се разпространява неконтролируемо, благодарение на безгласното бездействие на нехайните институции. Оказахме се прави – заразата не само не бе ограничена в съществуващите огнища, но и се разнесе на десетки километри от тях.
В Кочан бяха поразени двадесетина овце и кози, а в Кнежа – едър добитък. За щастие, не се съобщава за болни хора. Но институциите продължиха да мълчат за причините. Няма информация откъде се е взела заразата в Кнежа, а за пограничното село Кочан, намиращо се в община Сатовча, се каза, че източник са или диви животни, или внесен от Гърция добитък.
Тези обяснения са достойни повече за гадаене на това кои числа от тотото ще се паднат, отколкото за официално становище на авторитетни държавни органи. Те са не само оскъдни, но и нелепи.
Да се чудим ли откъде се е взела заразата в Кнежа, след като такава имаше в отстоящото на едва 50 км село Ракита, намиращо се в съседната община Червен бряг? А бруцелозата в Ракита дойде след покупка на животни от района на Рила планина, където е главното огнище.
Най-вероятно пак от Югозападна България е привнесен и бацилът в Кочан – фермерите от Сатовча често отскачат до Рила и Пирин „на пазар”.
Държавата обаче няма интерес да потвърди, че заразата пълзи по „вътрешни пътища”, защото това означава да признае провала на собствените си така наречени „ограничителни мерки”.
Преди месец животновъди от Кочериново проплакаха, че никакви карантини, забрани за движение и търговия не помагат – първо, защото обхватът на болестта е вече прекалено голям, и второ, защото „ограниченията” не се спазват.
Единственото решение е умъртвяване на рисковите стада, т.е. на хиляди глави добитък. Това обаче би накърнило интересите на най-едрите фермери, както и на държавата, която в този случай ще трябва да плаща компенсации.
В края на ноември изплашени жители на Кочериново, Дупница, Симитли и град Рила потърсиха съдействие от омбудсмана Мая Манолова. Тя се отчете с обещание да отнесе въпроса към здравния министър Петър Москов и земеделския Десислава Танева. „Ще се върна, за да ви уведомя за предприетите действия", заяви бившата червена депутатка, цитирана от сайта „Инфомрежа”. Хората все още я чакат.
Междувременно пробите показаха, че и там, където се вземат „най-належащи мерки” – в община Рила, бацилът все още не е отстранен.
Заразени се оказаха две овце в село Смочево. Бруцелозата в Югозападна България всъщност се появи още миналата година, когато отново не бяха взети адекватни мерки.
Най-ужасяващото в цялата ситуация е, че заразата покоси вече 35 човека – ветеринари, животновъди и случайни граждани, консумиращи мляко.
Страшно е, че в XXI век държавата България, член на Европейския съюз, допуска всичко това! Нехаят и основните медии, тъй като проблемът не касае жълтите павета.
Не искаме да бъдем лоши пророци, но очевидно всички гореизброени субекти ще се стреснат, едва ако заразени месо и мляко плъзнат в големите градове! Да не дава Господ! Но трябва да очакваме и такъв сценарий, пепел ни на езика!