Вносът на зеленчуци расте с над 17%, износът намалява


Вносът на зеленчуци расте с над 17%, износът намалява
12 Януари 2016, Вторник


Със 17,6% се е увеличил вносът на зеленчуци у нас, показват предварителните данни на Националния статистически институт за периода януари – септември 2015 г.


През тези девет месеца в страната са влезли 170 хил. тона пресни зеленчуци.
Най-голям принос за ръста има нарастването на доставките на картофи и домати - съответно с 42,2% и с 32%, а намаление се наблюдава при лука – с 14,2%.
Импортът на плодове също се увеличава - общото количество е 192,5 хил. тона, което е с 4,7 на сто в сравнение със същия период на 2014 г. Водещ остава вносът на банани и цитрусови плодове, които не се произвеждат в страната.

Съществен дял заемат и доставките на дини, ябълки и праскови, които нарастват с между 5,3% и 19,8%. От друга страна, количеството на доставените отвън ягоди намалява почти наполовина спрямо същия период на предходната година.
При износа на пресни зеленчуци тенденцията за намаляване е устойчива. През първите девет месеца на 2015 г. той се е свил с 14,4% спрямо съответния период на 2014 г. - до 16,1 хил. тона.

Отчита се чувствително намаление и при експорта на лук и зеле, съответно с 91,2% и 48,7%. Същевременно продажбите на домати извън страната нарастват с 55%, а тези на моркови – над 8 пъти, без обаче това да повлиява съществено на общия баланс между импорт и експорт на този вид селскостопанска продукция.
В същото време износът на пресни плодове нараства с 1,3% до 25,1 хил. тона.
Лекото увеличение там обаче се дължи основно на реекспорт от нашата страна на цитрусови плодове и банани.
Реализираните количества черупкови плодове - ягоди, праскови, кайсии и ябълки, на чужди пазари намаляват с между 30 и 85%.


В категории: Съвети за земеделието , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки