Това аз наричам цензурокрация


21 Януари 2016, Четвъртък


През декември 2015 г. Управителният съвет на Българското национално радио (БНР) свали от ефир предаването „Деконструкция“.



По думите на председателя на Съвета за електронни медии (СЕМ): „В регулаторния орган има оплаквания от съдържанието на „Деконструкция“ – често се говори срещу Реформаторския блок и ГЕРБ, срещу НАТО, но тяхното мнение не намира място в предаването.“
Съмнявам се, че СЕМ щеше да инициира същото деструктивно действие, ако „в регулаторния орган има оплаквания от съдържанието на „Деконструкция“, че често се говори в подкрепа на Реформаторския блок, ГЕРБ и НАТО, както и срещу опозиционните партии и Русия, но тяхното мнение не намира място в предаването.“

Въпреки, или защото има СЕМ, цензура на свободното слово и свободната мисъл има в повечето български медии, с изключение на някои електронни издания. Целта е да се манипулира общественото мнение. Американският професор Ноам Чомски нарича това „индоктриниране”, други – „невролингвистично програмиране. Аз го наричам „цензурокрация“ (власт на цензурата), може и „цензуратура“ (диктатура на цензурата).

Години преди това, през 1957 г.,  прилагането на тези медийни методи са описани от големия поет Константин Павлов в неговото кратко стихотворение „Славеите пеят”. Така, в зависимост от това песните на кои славеи слушаме, се оформят групи от хора с различни възгледи за едни и същи събития и с различни оценки за едни и същи личности. Съответно, в България според медиите има само няколко добри политици и политически партии, както и няколко добри поети, учени, художници, артисти...
Това медийно невролингвистично програмиране на политическия и интелектуалния масив на България създава маркетингови политици и „маркетингова интелигенция”, както я наричаше проф. Тончо Жечев.

„В настъпилата тишина/ един-единствен гарван се обади,/ за да ни каже истината./ Страшната!“ – отбелязва поетът.
Гарваните са свещени птици и в Лондон. От векове там е имало поне 7-8 гарвана около The Tower of London. Крал Чарлс II е поръчал - заради оплакването на неговия астроном - премахването на гарваните от Кулата. Това обаче не станало, защото кралят чул легендата, че ако гарваните я напуснат, цялото кралство ще пропадне. Така обсерваторията била преместена в Гринуич, а гарваните си останали в Кулата.

След бомбардировките през Втората световна война тя е реставрирана – тогава имало 8 гарвана, на които крилете им са подрязани, за да не летят далеч от нея. Но това не трябваше да го пиша, защото звучи цензурократично.
Засега няма точна статистика за броя на гарваните в България. Едно е сигурно: Константин Павлов е един от тях - живя и умря в София, на няколко метра от къщата, където почина лиричният гарван Христо Фотев. Други известни гарвани бяха Радой Ралин, Борис Димовски, Генко Генков, Георги Баев, Димитър Йотов...

Сега ми е трудно да посоча истинските гарвани – Тома Томов, Димитри Иванов, Стефан Цанев, арх. Христо Генчев, д-р Николай Михайлов, д-р Калин Терзийски, Александър Морфов се появяват рядко в медиите, за да ни кажат „истината.  Страшната!“.
Легендата  обаче казва, че ако нямаме такива, Република България ще пропадне.
Не знам дали водещият на „Деконструкция“ е славей с глас на гарван или гарван с глас на славей. Но за мен той и решението на СЕМ-БНР за спиране на предаването са само повод отново да пиша за цензурата в българските медии.

д-р Георги Чалдъков


В категории: Горещи новини , Трибуна

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки