Уникалният мъжки празник е измислен в селото преди повече от 50 години
На 22 януари в русенското село Черешово празнуват Дядовден. Той е единствен по рода си в България и се отбелязва веднага след Бабинден, като се свързва с наричания за здраве и плодородие.
Уникалният празник е измислен преди повече от половин век от жителите на Черешово Дамян Хаджийски и Милчо Станчев. Докато се оплаквали в кръчмата как жените се забавляват на Бабинден, а представителите на силния пол са пренебрегнати, двамата мъже решили, че не е лошо да си направят Дядовден, в който пък да не участват жените. Така денят се отбелязва години наред без нежните половинки на празнуващите черешовци, докато накрая на мъжете им доскучало и разрешили и на дамите да се включат в празненството.
Празникът започва с избор на Дядо. Той трябва да е весел, с добър нрав, да е кореняк, да се отнася със закачки към бабите и да има внуци. Това са основните изисквания към председателя на клуба на дядовците.
Обичайно тържественото отбелязване на този ден започва от дома на Дядото, в който той посреща гостите с домашно вино и ракийка. След това заедно с неговия внук биват пренесени на ръце до спряната пред къщата им шарена каруца.
Шествието, в което черешовци носят плакати с надписи „Това, което дядо знае, баба не знае“, „След Бабинден – днес е моят ден!“ и други подобни, се отправя към селската чешма.
Там Дядото се „окъпва“ за здраве и все още носен на ръце, бива посрещнат от събралите се на площада жени с хляб и сол. След това всички се хващат на дълго хоро.
Отбелязването на празника продължава, както си му е редът с дегустация на домашни вина и ястия в ресторанта, където вечерта мъжете премерват издръжливостта си на пиене. Те проверяват „носенето“ си на пиене със скоропоговорката „Сухо шише се суши на шосе“.
Ако я кажат три пъти, без да сбъркат, значи могат да се почерпят с още една чашка.
Село Черешово се намира на 36 км североизточно от град Русе и влиза в състава на община Сливо поле. То е съвсем в началото на китното Лудогорие. Затова не е изненадващо, че в него е добре развито земеделието, като преобладаващ отрасъл е растениевъдството – основно тук се отглеждат зърнени култури.
В района на населеното място има благоприятни условия и за развитие на пчеларство, поради което в Черешово се срещат много потомствени пчелари.
Селото е основано преди около 200 години от преселници от Балкана (от махалите, намиращи се около Габрово и Елена, т. нар. Кметовци).
В близката до него гориста местност Остър меч се намира легендарната Каца пещера. За нея се носи легенда, че в дълбините й е скрито богато съкровище, но то е покрито с римска отрова и затова не може да бъде извадено.
Според местни иманяри, дълбочината на пещерата е около 200-300 метра, като в нея са разположени множество подземни езера. Името на природния феномен идва от формата на отвора й, който наподобява каца.
Друга забележителност, с която черешовци се гордеят, е църквата в селото. Тя носи името на Божията майка – „Св. Богородица“, и е една от най-старите в региона.