Ученици от местните училища в течение на половин година издирвали исторически документи, факти и събития
Автор: Иван Ванев
Вкрая на миналата година приключи изпълнението на проекта „Мъдрост и младост – една памет, едно Отечество“, който бе реализиран от Регионалния съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва (РСОСЗР) в Русе, като финансирането му бе осъществено от Министерството на отбраната по Национална програма „Родолюбие“.
Финалът бе ознаменуван с подреждането на изложба под наслов „Военните паметници на територията на Русенска област", която първоначално бе представена във Военния клуб в дунавския град, от 12 януари се показва в сградата на Община Русе, а от 26 януари ще може да се види и в русенската библиотека.
Намеренията на нейните създатели е тя да стане гостуваща и да обиколи много други градове в страната, за да предизвика желание у тамошното население също да обърне внимание на войнишките си паметници.
Както изтъква в интервю за Българското национално радио председателят на РСОСЗР майор инж. о.р. Димитър Вълков, проблемът с паметните знаци е национален и не се отнася само за тези, намиращи се на територията на Русе, макар в законодателно отношение да съществува закон за военните паметници. Но като цяло те са оставени на произвола на съдбата и за тяхната поддръжка се отделят много малко пари. „На някои от тях надписите вече са толкова олющени, че дори не личат имената на героите“ - с болка споделя майор Вълков.
Експозицията, представена в дунавския град като резултат от проекта по програма „Родолюбие“, включва снимки на 67 военни паметника и на 29 мемориални плочи, които се намират в региона. По думите на Красимира Игнатова от Военния клуб в Русе, най-важното е, че всички монументи са добре поддържани. „Много от тях, които са на загиналите до Първата световна война, се намират в църковните дворове на русенските села“ - уточнява тя.
В изготвянето на изложбата, отнело шест месеца, са участвали 40 ученици от три училища в Русенско. Децата са изкарали специално обучение да издирват исторически документи, факти и събития. След това учениците посетили, заснели и картотекирали паметниците, като са създадени и доброволчески групи за тяхното поддържане.
Като цяло целта на националната инициатива е да подпомогне патриотичното възпитание на подрастващите. Затова тя с радост е подкрепена и от русенския съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва.
Както твърди неговият председател, към каузата за опазването на войнишните паметници има голям интерес и това се е доказало с изпълнението на проекта. Подрастващите имат желание да помогнат, но трябва някой да ги организира и мотивира.
Идеята занапред е да се полагат грижи не само за някой конкретен паметник, а за всички идентифицирани на русенска територия. Работещите по проекта са ги описали, издирили са историята на построяването им, техните автори. Установили са, че по-голямата част от тях са издигнати от наследници на героите и от жители на съответните населени места. А издадените албум и постери поставят основата за по-нататъшната работа на доброволческите групи по места.
Успоредно с другата свършена работа, от РСОСЗР са издирили и изготвили списъци с имената на загиналите във войните за националното ни обединение от Русенския край – над 2000 души, като междувременно са установили и редица нови имена, които досега не са били известни.