Събраха в документална изложба военните паметници в Русенско


Събраха в документална изложба военните паметници в Русенско
Едно от таблата в изложбата
22 Януари 2016, Петък


Ученици от местните училища в течение на половин година издирвали исторически документи, факти и събития

Автор: Иван Ванев

Вкрая на миналата година приключи изпълнението на проекта „Мъдрост и младост – една памет, едно Отечество“, който бе реализиран от Регионалния съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва (РСОСЗР) в Русе, като финансирането му бе осъществено от Министерството на отбраната по Национална програма „Родолюбие“.
Финалът бе ознаменуван с подреждането на изложба под наслов „Военните паметници на територията на Русенска област", която първоначално бе представена във Военния клуб в дунавския град, от 12 януари се показва в сградата на Община Русе, а от 26 януари ще може да се види и в русенската библиотека.

Намеренията на нейните създатели е тя да стане гостуваща и да обиколи много други градове в страната, за да предизвика желание у тамошното население също да обърне внимание на войнишките си паметници.
Както изтъква в интервю за Българското национално радио председателят на РСОСЗР майор инж. о.р. Димитър Вълков, проблемът с паметните знаци е национален и не се отнася само за тези, намиращи се на територията на Русе, макар в законодателно отношение да съществува закон за военните паметници. Но като цяло те са оставени на произвола на съдбата и за тяхната поддръжка се отделят много малко пари. „На някои от тях надписите вече са толкова олющени, че дори не личат имената на героите“ -  с болка споделя майор Вълков.

Експозицията, представена в дунавския град като резултат от проекта по програма „Родолюбие“, включва снимки на 67 военни паметника и на 29 мемориални плочи, които се намират в региона. По думите на Красимира Игнатова от Военния клуб в Русе, най-важното е, че всички монументи са добре поддържани. „Много от тях, които са на загиналите до Първата световна война, се намират в църковните дворове на русенските села“ - уточнява тя.

В изготвянето на изложбата, отнело шест месеца, са участвали 40 ученици от три училища в Русенско.  Децата са изкарали специално обучение да издирват исторически документи, факти и събития. След това учениците посетили, заснели и картотекирали паметниците, като са създадени и доброволчески групи за тяхното поддържане.
Като цяло целта на националната инициатива е да подпомогне патриотичното възпитание на подрастващите. Затова тя с радост е подкрепена и от русенския съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва.

Както твърди неговият председател, към каузата за опазването на войнишните паметници има голям интерес и това се е доказало с изпълнението на проекта. Подрастващите имат желание да помогнат, но трябва някой да ги организира и мотивира.
Идеята занапред е да се полагат грижи не само за някой конкретен паметник, а за всички идентифицирани на русенска територия. Работещите по проекта са ги описали, издирили са историята на построяването им, техните автори. Установили са, че по-голямата част от тях са издигнати от наследници на героите и от жители на съответните населени места. А издадените албум и постери поставят основата за по-нататъшната работа на доброволческите групи по места.

Успоредно с другата свършена работа, от  РСОСЗР са издирили и изготвили списъци с имената на загиналите във войните за националното ни обединение от Русенския край – над 2000 души, като междувременно са установили и редица нови имена, които досега не са били известни.


В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки