В продължение на дълги години господстваше догмата, според която масите и събитията правят историята, а не личностите. В наши дни решаващата роля на индивида
Автор: доц. д-р Гео Нешев, дн
отново излезе на преден план. Същата аксиома важи и за културното развитие на човечеството. Ако се обърне внимание само на някои дати от последните 50 години, ще се открият значими за цялото човечество събития, които са свързани с личности, чиито здравни досиета, държани в тайна досега, определено са повлияли хода на историята. Тук ще разсекретим няколко от тях.
1934 г. Под влияние на заплахите от териториалните претенции на Хитлер английски и френски държавници се събират в Стреза. Идеята е да се съюзят с Мусолини и да му позволят да създаде „римска“ империя в Африка. Франция се представлява от Лавал, Англия – от Мак Доналд. За него впоследствие се разкрива, че е страдал по същото време от болестта на Алцхаймер (старческо слабоумие).
Най-неочаквано той декларира, че няма да подпише никакъв договор, ангажиращ Англия с европейския континент. Мусолини веднага разбира какви облаги може да извлече от гафа на английския министър-председател, не подписва никакъв договор и тогава става съюзник на Хитлер.
1939 г. Англия и Франция влизат във война с Германия. Генерал Гамьолен е произведен генералисимус. Той обаче показва обезпокоящи признаци на умствена недостатъчност, в резултат на което допуска груби стратегически и тактически грешки. Това довежда до загубата на почти цялата му армия в капана, поставен от Хитлер в Белгия. Впоследствие се оказва, че генералът е бил болен в третия стадий на сифилис, което дълго време се е пазело в тайна.
1942 г. След блестящите си победи в Европа Хитлер забуксува в Русия и загубва битката при Сталинград. Той страда от високо кръвно налягане – 170/130, от болестта на Паркинсон и от последиците от злоупотребата с амфетамини.
1945 г. В Ялта се провежда срещата между умиращия Рузвелт (той ще си отиде от този свят само 6 седмици по-късно) и намиращите се в добро здраве Сталин и Чърчил. Американският президент по време на рандевуто е бил в хипертонична криза с кръвно налягане 240/130, усложнено с аритмична сърдечна дейност. Той изпитва в резултат на това затруднение да участва и да ръководи дебатите, от което Сталин излича огромна полза, за да наложи своята воля в Източна Европа, независимо от протестите на Чърчил.
1956 г. Това е годината на военната авантюра на английския министър-председател Антъни Идън за окупиране на Суец. Идън страда от множество микроскопични запушвания на мозъчните кръвоносни съдове, в резултат на което няма адекватни реакции. Независимо от постигнатите военни успехи, той се уплашва от съветските оръдия и иска спиране на огъня. След това изчезва в Ямайка, оставяйки Англия в окаяно политическо и икономическо състояние.
1973 г. Голда Мейър в пристъпи на болестта на Валденщрьом, която лекува при най-голяма тайна, се доверява на генерал Даян, който пък е бледа сянка на това, което е бил. В резултат Садат успява да го изненада и в продължение на няколко дни, до пристигането на американски войски, съществуването на израелската държава е поставено на карта.