На „ергенска сватба“ в Козаревец


На „ергенска сватба“ в Козаревец
Кютюк Мара и Дълъг Мочо водят процесията след венчавката
14 Февруари 2016, Неделя


Ритуалът е известен още и с името Тулум, а целта му е да напомни на необвързаните мъже да минат под венчило

Автор: Здравка Христова

Над 20 ергени с току-що наболи мустаци и зрели 70-годишни мъже пресъздадоха на 6 януари стария обред Ергенска сватба в лясковското село Козаревец. Комичният обичай, наречен още Тулум, се прави, за да напомни на застаряващите необвързани козаревци, че е време да минат под венчило.
Тулумът всъщност е торба, пълна с дървесна пепел. С нея се отупват незадомените, за да им дойде акълът и да си намерят булки. Затова и празникът по традиция започва с пресяване на пепелта в импровизирания "дом на булката", изграден на площада пред кметството.

В ролята на младоженката за трети път тази година влезе 21-годишният Николай, който, въпреки участията си в маскарада, продължава да е ерген и не мисли скоро да се задомява. Обичаят започва с калесване, т.е. оповестяване в селото, че ще има сватба между Кютюк Мара и Дълъг Мочо. „Актьорите“ се подбират внимателно. Булката задължително трябва да е по-висока поне с една глава от младоженеца. Всичко в тази сватба е наопаки  - наричанията, пожеланията, за това и свещеникът, който венчава младоженците, призовава не Бог, а Дявола да им помага.

Играта на персонажа Тулум е в основата на празника. Облечен карнавално и нарамил торба с пепел, той опушва ергените, за да ги отличи от останалите мъже. Целта е да изгони злите сили  от тях, за да ги направи добри и желани съпрузи.
Традицията беше спазена и естествено не мина без ритулното бръснене на младоженеца, вземането на кръстника и кръстницата, извеждане на булката, същинската венчавка.
Както повелява традицията, се изви и булчинско хоро. Финал на празника сватбарите зевзеци сложиха с кръшни танци и трапеза.

Местните разказват, че по този начин обичаят се изпълнява само в тяхното село, а те с радост пазят традицията, която са наследили от своите баби и дядовци.
Първите сведения, които се пазят за изпълняването на обичая в архивите на местното читалище "Земеделец 1899", са от 1930 г. В края на социализма той е възроден за кратко по спомени на старите козаревци, различни фотоси и документи.
След 18-годишно прекъсване Тулум е възстановен през 2008 г. След пет поредни издания на зрелищния ритуал през 2012 г. читалищното настоятелство в селото решава празникът да се провежда на всяка високосна година. За да не омръзва.

Облечени в женски дрехи, с перуки на главите и много силен грим, мъжете предизвикваха и тази година много усмивки. Не бяха малко и различните подмятания от мало и голямо, дошли да се повеселят в Козаревец на маскарада.
Едно време за стари ергени са смятали всички момчета над 20 години, които все още нямат булка, а днес тази граница е над 30 години, обяснява Стоян Златев, който не е пропускал обичай, откакто се помни.
С този ритуал повеляваме да се множат семействата, да се увеличават родовете. Всеобщата надежда е, че в края на зимата ще се пропъди злото, а доброто ще просъществува, за да е дълъг животът и да има здраве, да се множат венчавките и кръщавките, казват местните хора.


Къде още по света мъжете слагат женски дрехи

В Южна Индия хиляди мъже се преобличат като жени, за да участват в уникален ритуал, който се прави веднъж годишно. Само така, с женски дрехи, те са допускани да влязат в храма на богинята Багвати. Там мъжете повтарят клетвите си и благодарят на богинята за получените дарове от съдбата. След това поклонниците се включват в "Шествие на светлината". Мъжете обикалят улиците на Керала със запалени с огън от храма лампи. Всеки елемент от ритуала има символно значение и се прави, за да умилостиви богинята Багвати и да донесе здраве и щастие на хората, които вярващите обичат.


Мало и голямо в Козаревец се включва в ритуала Тулум, който се провежда във високосна година

В категории: Традиции , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки