Всяка година, от първите седмици на февруари, та чак до Сирни Заговезни през март, по традиция в България се отбелязват кукерските празници.
Автор: Десант
Обичаят е различен за всяко селище, като се отличават и кукерските костюми.
Особено колоритен е празникът в село Глушник, община Сливен. Той се провежда всяка година във втората събота на февруари, като започва в началото на деня и завършва преди да залезе слънцето.
Характерни за него са ръчно изработените маски-гугли, с които покриват лицата си младите мъже и момчетата от селото. Костюмите са украсени с типичния за Глушник губер в червено-бял цвят. На кръста си кукерите носят хлопки, а в ръцете си държат дървен прът, на края на който стои закачена животинска кожа.
Кукерите, подобно на Тулума в Козаревец, са предвождани от „младоженец“, облечен в традиционна носия от Сливенско, „булка“ - в ролята отново влиза мъж, „поп“, който ръси хората по къщите за здраве.
Цялата кукерска група наброява около 30 човека. Те обикалят селото, като със силния звук на своите хлопки прогонват злото. „Булката“ изпълнява във всяка къща обредно обръсване на стопанина, докато попът пръска домочадието с вода.
Празникът завършва на центъра на селото в края на деня, а там се събират всички жители и гости на селото. „Булката“, „младоженецът“ и „попът“ наричат за здраве и плодородие всички присъстващи.
Кукерската група на село Глушник е известна с многото си участия във фолклорни празници из цялата страна. Отличавана е с награди от Националния фолклорен събор в Копривщица през 2005 и 2010 г.