Често пъти, увлечени от далечната екзотика, предпочитаме да пътуваме до чужди дестинации, а не познаваме забележителностите на собствената си Родина. Хрумвало ли ви е, че в района на Горна Оряховица, например, може да има интересни места, които да си струва да видите като турист? Ето и 9 от тях.
Крепостта Раховец
Намира се на 4 км западно от Горна Оряховица. Останали са крепостни зидове, а отбранителното съоръжение е строено след 1185 г. за защита на столицата Търновград. Твърдината дава името на Горна Оряховица. Крепостта е превзета от турците чрез прекъсване на водоснабдяването, но не е разрушена. Събаря я Владислав III Варненчик при похода си през 1444 г.
Античен град край Никюп
Римският град е на 20 км северно от Велико Търново край село Никюп, върху плато на левия бряг на река Росица. Основан е през 102 г. от император Траян при победата му над даките. Простира се на 330 дка и има над 3500 жители. Организиран е по подобие на Ефес, Никомедия и Никея.
Разцветът му е при династията на Северите през II-III век, когато тук са сечени над 1000 типа бронзови монети. Разрушен е от аварите през VI век. Личат главните улици, настлани с варовикови плочи, агората и одеонът, останки от йонийски колонади. При разкопки е открит капак на саркофаг с образа на Горгоната.
Античен керамичен център – Павликени
В местността Върбоски ливади на 4 км западно от Павликени се намира единственият на Балканския полуостров керамичен център, който просъществува от II до IV век. При разкопките са разкрити жилищни сгради, пещи и работилници.
Тук се изработва керамика тера сигилата от фина глина, моделирана на калъпи. Украсата е релефна или врязана с печат. Тя конкурира по качество и разнообразие тази в Северна Италия, Панония и Южна Галия.
Обелиск в Лесичери
Висок 10 метра каменен стълб се издига край великотърновското село Лесичери. Той маркира мястото на фамилния мавзолей на Квинт Юлий, градски съветник и жрец. При разкопки са открити части от фронтона и касетирана плоча с украса от розети, палмети, зъборед и астрагали.
На същото място има и парчета от йонийски капител, както и статуи на лъв и на тракийски конник. Сградата е от II век. Имало е и втори обелиск, но той е разрушен през IV век.
Горнооряховски манастир
Основан е през XIII век и е опожарен по време на турското робство. През 1908 г. арабаджийският еснаф в града прави разкопки и открива основите на черквата му с размери 8 на 4 метра. През 1937 г. е възстановен с дарения.
По време на разкопките е открита невредима икона на св. Богородица от XVI век. Единственият обитател на манастира е игуменката Пелагия, която умира преди 6 г.
Бейска кула в с. Леденик
Построена през XV век, кулата на Шемши бей е най-високата битова сграда на Балканите, изградена изцяло от камък. Намира се в с. Леденик, на 3 км от Велико Търново, по пътя за София. На нейно място преди 17 века е имало римска кула, която следяла поречието на р. Янтра.
Опожарявана е два пъти от български войводи. В края на 70-те години на ХХ век е превърната в ловна хижа от Пенчо Кубадински. По-късно там е устроен етнографски музей.
Мост край Бяла
Мостът над Янтра край Бяла е построен от Кольо Фичето през 1867 г. по поръчка на Мидхат паша. Идеята е съоръжението да свърже Русе, София и Търново. Най-напред е направен модел от восъчни свещи на равен мост с 14 свода, подобен на римските.
Мостът е дълъг 276 м и широк 9 метра. Сводовете са украсени с релефи на животни. През 1897 г. наводнение отнася 6 свода в средата, реконструирани със стоманобетон през 20-те години на ХХ век.
Еменски каньон
На 25 км от Търново, край с. Емен река Негованка образува живописен пролом. Високите над 50 метра ниши, сводове, отвеси, водопади и пещери са изненадваща гледка за равнинния терен.
Каньонът, заедно с езерото, е дълъг 2 км, като същинската част е 950 м. В началото му е входът на Еменската пещера. Езерото Негованка е в дълбоко всечена котловина, заобиколена със скални венци. Най-атрактивна е тясната У-образна част, където се редуват прагове, водопади, отвесни 80-метрови скали. Завършва с водопада Момин скок.
Хотнишки водопад
Намира се на 15 км от Велико Търново и е висок почти 30 метра. Отпред има обширна поляна, подходяща за пикник. Оттам тръгва екопътека на около километър и половина през ждрелото на река Бохот с каскади от водни прагове и водопади, мостчета и вирове.