Маститите представляват най-често срещаните поражения на млечната жлеза. Те нанасят огромни щети на стопаните, свързани със загуба на мляко, бракуване на ценни животни и др.
Автор: д-р Валентин Иванов, квмн
Понятието обединява голяма група заболявания с множество подвидове.
Серозен мастит – микроорганизмите попадат в подкожната и съединителната тъкан при нараняване на жлезата или ако съществува първично възпалително огнище, най-често в матката. Клиничната картина показва уголемена, зачервена, темперирана и болезнена засегната част на жлезата. Тя има уплътнена или твърда консистенция. В началото млякото е нормално по количество и на външен вид не е променено. Тази форма на мастит е най-леката, но ако не се вземат спешни мерки, тя бързо преминава в следващата – доста по-тежка.
За лечение се използват антибиотични шприц-канюли, които се вкарват след издояване във вимето през цицките – „Клавунор“, „Норомаст“, „Норотрим“ и др. Кожата на вимето се измива с топла вода и сапун и след подсушаване се масажира с помада рефригеранс или антифлегмин.
Остър катарален мастит – установява се най-често през първите седмици на лактацията, като обикновено обхваща само една от четвъртините на вимето. По-често боледуват високопродуктивните крави. Основни причинители са стрептококите, които проникват през цицковия канал, когато не се спазва необходимата хигиена в обора и особено при доенето.
Засегнатата част на вимето е слабо уголемена, а на основата на цицката може да се наблюдава слаб оток с тестена консистенция. Млякото е намалено и променено на външен вид – воднисто, пресечено и с голямо количество млечни съсиреци. Общото състояние на животното не е променено.
За лечение се използват същите антибиотични шприц – канюли, описани по-горе, които се впръскват във вимето.
Остър катарално-гноен мастит – представлява катарално-гнойно възпаление на млечната цистерна, млечните пътища и алвеолите, т.е. на всички участъци в жлезната тъкан на вимето.
Обикновено участват полям брой възбудители – стрептококи, стафилококи и ешерихия коли, които проникват през цицковия канал при неспазване на необходимата хигиена.
Засегнатата част е уголемена, темперирана и болезнена при допир, млечната секреция е намалена. Млякото е изменено – воднисто, със солен или горчив вкус и много съсиреци, които понякога имат червен оттенък. При тази форма на мастит общото състояние е влошено – животното е угнетено, апетитът е намален или напълно липсва, пулсът и дишането са ускорени, а вътрешната телесна температура е повишена.
Лечението включва освен прилагане на гореописаните антибиотици във вимето и инжектиране на антибиотици мускулно за 5-7 дни, като например „Бетамокс Л.А.“, „Тетравет“, „Аламицин Л.А.“, „Пен и Стреп“, „Тиловет“ и др.
Остър генерализиран мастит – представлява остро злокачествено протичащо възпаление на млечната жлеза, което се придружава със значителен и болезнен оток на вимето и тежки разстройства в общото състояние на животното.
Възпалението възниква най-често по кръвен път и има връзка с тежко протичащи следродилни възпаления на матката, храносмилателни и други разстройства на организма, а така също и като усложнение от по-леко протичащите форми на мастит, описани по-горе. Участие вземат редица микроорганизми като ешерихия коли, клебсиела, аеробактер, стафилококи и др.
Както показва името на тази форма (генерализиран), възпалителният процес обхваща най-често цялата млечна жлеза. Млякото е силно намалено или напълно липсва и има вид на суроватка,понякога с кървав оттенък. Вътрешната телесна температура е повишена до 41,5 градуса. Животното отказва да се храни и ако не се вземат спешни мерки, настъпва смърт за няколко дни.
Лекуването включва прилагане на антибиотици както във вимето, така и чрез мускулно инжектиране, и прилагане на общоукрепваща терапия с аналгин, витамин С, „Дуфалайт“, „Бутазал“ и др.