През 2016 г. най-модерното лечение на хепатит С ще стане достъпно за българските пациенти
Автор: доц. д-р Гео Нешев, дн
В края на 2015 г. официално бе съобщено, че през настоящата 2016 г. най-модерното съвременно лечение на едно от най-тежките заболявания – хепатит С, ще бъде включено в т.нар. позитивен лекарствен списък и ще стане достъпно и за българските пациенти. Става дума за новооткритите от фармацевтичната фирма Аввvie лекарства, с търговски имена „Виекиракс“ и „Ексвиера“, които от 16 януари 2015 г. Европейската комисия разреши за лечение на пациенти с хепатит С, включително и на пациенти с компенсирана цироза и на пациенти, инфектирани едновременно и със СПИН.
Вирусът, причинител на хепатит С, е открит през 1989 г. от двама южнокорейски учени (той е последният идентифициран от вирусите, причиняващи хепатити от различни видове – А,В, С, Д и Е, б. а.).
Болестта, до която води вирус С, е една от най-коварните. Заразата се пренася по кръвен път. Рисков фактор са инжектирането на наркотици, пиърсингът, маникюрът, татуирането, неправилни медицински манипулации. Установено е, че над 160 милиона души в света са заразени с хепатит С, който е главният причинител на чернодробната цироза, рака на черния дроб и е основание за чернодробни трансплантации.
Четири пъти повече са болните в света от хепатит С, отколкото от СПИН и много повече умират от чернодробното заболяване. В България около 110 хиляди души са заразени с вирус С. От тях годишно умират около 840 болни от хепатита и неговите усложнения.
Новите медикаменти атакуват бързо и ефективно вируса директно на три нива, а това драстично намалява риска от странични нежелани реакции. „Гордеем се с работата на нашата научноизследователска организация, която въведе тази важна терапия, предлагаща висок процент (95-100%) на излекуване от хепатит С“ – заявява Ричард Гонзалес, председател на Борда и главен изпълнителен директор на Аввvie.
По думите на д-р Фред Пуърдед, професор от Университета на Тексаския център по здравеопазване в Сан Антонио и ръководител на няколко клиникофармакологични изпитвания на новооткритите лекарства, прилагането на тези препарати води до висок процент на излекуване дори при пациенти, които са трудни за лечение – с цироза, с чернодробна трансплантация и пациенти, инфектирани едновременно със СПИН.
Предстои НЗОК да създаде конкретни критерии за отпускане на лекарствата, като се надяваме те да са в полза на пациентите и възможно най-широк кръг от хора да получат достъп до тях – изказа пожелание Силвана Лесидренска – председател на сдружението „Хепактив“.