Бадминтонът е непопулярна игра, която обаче носи доста отличия на страната ни
Автор: Илияна Христова
България си има нови спортни герои – женският ни отбор по бадминтон! Преди десетина дни той се завърна със сребърен медал от европейското първенство в Казан, Русия. Момичетата ни отстъпиха на настоящия шампион Дания с 3-1 срещи, но преди това геройски преобърнаха Испания от 0-2 до 3-2. А иберийките имаха в състава си Каролина Марин, световна шампионка!
Сребърният ни европейски медал е най-големият ни отборен успех в този спорт. Треньори на впечатлаващия ни тим са Живко Димитров и Орлин Цветанов.
По пътя към триумфа нашите отново изпревариха Испания в групата, а на четвъртфанала глава склони и Турция. “Всички бяха настроени да се раздадат и да се борят докрай”, заяви капитанката ни Петя Неделчева. Другите състезателки от “Непобедимата българска армада”
са Линда Зечири, сестрите Стефани и Габриела Стоеви и Мария Мицова.
Интересното е, че бадминтонът, който не е популярен спорт у нас, все по-трайно създава успешни състезатели и ни носи награди. Същият отбор бе трети на Европейското първенство в Базел, Швейцария, през 2014 г., а Стефани и Габриела Стоеви завоюваха златото на Първите Европейските игри в Баку. Имаме, разбира се, и много други отличия.
Традиционно силни в бадминтона са Англия, Уелс, Ирландия, Шотландия, Дания, Холандия, Канада, Нова Зеландия, Франция, Испания, както и азиатските страни – Турция, Индия, Индонезия, а също и Австралия. Трудно е да си представим, че малка България успешно се конкурира с тези държави, но е факт.
В последните години спортът получи бурно развитие в световен мащаб. Урбанизацията, която обхваща все по-големи територии от планетата, го прави удобен за практикуване в градовете. Привлича и спонсори. Практически най-благоприятно за разпространението му повлия телевизия “Евроспорт”, която редовно отразява големите състезания.
Има ли камери, има и реклама, блясък, много малчугани се запленяват. Залите в София, Пловдив и Варна са пълни. Така че – има поле за развитие и у нас. Стига държавата да помага.
Но да се върнем в миналото. Нищо не започва от днес, историята на бадминтона у нас е градена камък по камък. Всичко започва през 1967 г., когато в Пловдив е проведено първото официално състезание. Участват ген. инж. Людмил Фандъков (по-късно председател на федерацията по бадминтон), Пюзант Касабян (настоящият шеф), Веселин Кръстев, Велик Мутинов, Тодор Деков и други имена от зората на спорта. Освен в Пловдив, клубове по бадминтон се основават и във Варна.
После страната ни домакинства на редица състезания с европейско и световно значение. През 1992 г., когато бадминтонът става олимпийски спорт, участваме на игрите в Барселона с рекорден брой квоти (Диана Колева, Виктория Христова, Диана Филипова, Емилия Димитрова и Нели Недялкова при жените и Ясен Борисов и Иван Добрев при мъжете).
Принос в развитието на играта дават първият ни шампион Андрей Сидоров, рекордьорите по национални титли Минка Дашинова, Желязко Вълков, Пюзант и Арсен Касабян, шампионите Ради Димитров, Слънчезар Цанков, Нанко Чорчопов, Илко и Кънчо Орешкови, Станимир Бойчинов, както и много други утвърдени имена.
Пробивът на международната сцена започва с Диана Колева, спечелвайки два пъти Европейската купа през 80-те години на миналия век. През 2000 г. на Олимпийските игри в Сидни Светослав Стоянов се нарежда в първата десетка в дисциплината “мъже и единично”. Сегашната ни майсторка – Петя Неделчева, носи през 2010 г. първият медал от голямо първенство в дисциплината жени-двойки (заедно с рускинята Анастасия Руских).
Петя печели 7 пъти Европейската верига по бадминтон. На Олимпиадата в Атина през 2004 г. се класира пета и се утвърждава като най-титулованата наша състезателка.
Друга настояща победителка - Линда Зечири, ни донесе първия индивидуален медал – бронз за жени единично на Европейското първенство в Швеция, 2012 г. Сестрите Стефани и Габриела Стоеви, с които се свързва бъдещето на българския бадминтон и са едни от младите световни надежди, завоюваха през 2013 г. в Турция два златни медала на Европейското първенство за младежи и девойки до 19 г.
Но да се върнем към 2014 г. – тя бе особено успешна. Стефани Стоева бе обявена за най-добър млад бадминтонист на Европа, а женският ни отбор стана трети на еврофиналите в Базел. Това е най-големият успех в историята на българския бадминтон на националния ни отбор. Е, до днес, когато извоювахме по-голям успех!
Наред е световното първенство в Китай. “Ще изненадаме всички и там”, заканват се момичетата.
Любопитно
Президент на федерацията ни по бадминтон е проф д-р Пюзант Касабян. Той е планетарно явление – държи рекорда за явяване на световни първенства като състезател (общо 12 – от 1977 г. до 2001 г.). Награждаван е многократно, включен е и в официалния алманах на Световната федерация по бадминтон по случай 75-ата годишнина на спорта.
Първото му явяване на световни финали е свързано с куриоз. На първенството в Малмьо, Швеция, той отива като представител на вестник “Народен спорт”. Печели титлата в двойка с друг колега.
Останалите състезатели са недоволни, настават скандали, всички отличия са занулени. Четвърт век по-късно проф. Касабян отново посещава Швеция, наградата му е върната официално.