Националният дворец на културата обяви, че вече е създадена Творческа академия „Валери Петров”. Институцията на името на гениалния ни сънародник ще развива уменията на млади таланти в областта на прозата, поезията, киното и телевизионния сценарий.
Целта е в нея да се провеждат обучения по творческо писане, развитие на сценарий, история на изкуствата, да организира практически занятия и майсторски класове, за да може талантливите автори у нас да получат възможност, знания и умения за най-успешно развитие в областта.
Лектори в Академията засега ще бъдат писателите Кристин Димитрова, Емил Андреев, доц. Дарин Тенев, Владимир Зарев, Ангел Игов, Петър Чухов, Иван Ланджев, Тома Марков, Емануил Видински и сценаристите и режисьорите Стефан Командарев, Димитър Коцев-Шошо, Дочо Боджаков, Любен Дилов-син, Теодора Маркова, Георги Иванов.
Да не повярва човек, че в България се случва нещо ново и веднага получава подкрепа от няколко страни. Да помагат на начинанието са обещали издателства, литературни асоциации и продуцентски къщи.
Интересът към новата идея те обясняват с растящия у нас интерес към писане и издаване на съвременна българска литература, публицистика и оригинални сценарии.
Академията ще организира всяка седмица срещи с най-интересните, най-значимите и актуални писатели, поети, режисьори, сценаристи и критици, с помощта на които курсистите ще се запознаят с основните принципи за създаване на текстове в различните направления.
Хубавото е, че обучението е замислено като изцяло практически насочено и няма да се губи безсмислено време и ресурс в духа на родната система на обучение – четат ти лекции, които трябва да назубриш и възпроизведеш, твърдят организаторите. То ще се провежда на тримесечни семестри, а желаещите да минат и майсторски класове могат да се запишат за още два месеца.
Теория все пак ще има. Тя ще бъде в първата задължителна лекция през всяка седмица от избраното направление. Втората обаче ще бъде конкретна работа с текст, писане и обсъждане на проблеми.
Предвидени са ежеседмични съботно-неделни срещи за всички групи, на които ще се прожектират филми, ще се водят дискусии или ще бъдат канени най-интересните, важни и успешни автори в областта на прозата, поезията, киното и писането на сценарии.
Целта е всеки от участниците да получи основни теоретични знания и практически умения за създаване и анализиране на текст във всяко съответно направление.
Няма да липсват и така наречените „зачоти”. Всеки месец на курсистите ще бъдат поставяни различни задачи, които ще бъдат проверявани и редактирани от лекторите. Направленията, в които ще бъдат сформирани групи, са “Поезия”, “Проза”, “Сценарий за кино” и “Сценарий за телевизия”. Броят на групите в тях ще зависи от броя на приетите кандидати.
Първият пролетен семестър е от 3 април до 10 юли тази година. Майсторските класове за желаещите са след него.