Преди известно време ми се появи една подутина върху темето във формата на малко топче. Постепенно размерът му се увеличи и отидох на лекар да го види.
Автор: доц. д-р Гео Нешев, дн
Специалистът ми каза, че това е липом и може да се отстрани единствено оперативно. Какво представлява това образувание и няма ли други начини за лечението му?
Благовеста Харалампиева,
Русе
Мастната тъкан вреди на здравето и това важи не само за нашата уважавана читателка, но и за всички, които имат в излишък от нея. Липомът или липома (думата произлиза от гръцката дума lipos – мазнина) представлява доброкачествен тумор, който се развива от мастната тъкан, но се отличава от нея по нетипичния си строеж. Мастните тумори у децата са с бял цвят, докато при възрастните са жълти и даже оранжеви.
Липомът е обвит от нежна, но добре изразена съединително-тъканна капсула. Тя е тясно свързана с околните тъкани и може да се уплътни под влияние на постоянно дразнене (триене в дрехи, при някаква работа и т. н.). Като правило липомът се появява там, където има достатъчно мастна тъкан, но понякога се открива и на необичайни места – в кухината на черепа, в черния дроб, в маточната мускулатура. Това са т. нар. хетеротопични липоми, които се развиват на базата на „заблудили“ се по време на ембрионалното развитие на зародиша мастни тъкани.
Най-често липомът се открива в подкожната мастна тъкан под формата на изолирани „бучки“ – по шията, тялото, рамената и по-рядко по лигавичната обвивка на стомаха. Често се локализират и по срединната линия на корема.
Във вътрешните органи липомите се развиват рядко. Възможно е да се открият в бъбреците, белите дробове, черния дроб, сърцето, матката, млечните жлези (внимание – да се отличава от злокачествен тумор!) и други.
Особена форма на липома се открива в колянната става, обикновено на фона на различни хронични възпалителни процеси: туберкулоза, сифилис и като множество липоматозни образувания. Туморът расте бавно и предизвиква незначителни функционални разстройства на ставата.
Липомите се откриват най-често между 30- и 50-годишна възраст, по-често при жени. В някои случаи могат да се появят следствие на механични дразнения – например на гърбовете на носачи. Образуванията са обвити в съединителна капсула и се отличават от т. нар. дифузни липоми, в които откриваме разлята мастна тъкан без образуване на капсула. Те обикновено са разположени симетрично, най-често по шията и тила, като понякога достигат значителни размери и затрудняват движенията на главата. Откриват се и по плещите и бедрата и непосредствено преминават в разгърнато затлъстяване – адипозитас.
Обикновено липомите са с мека консистенция, но ако съединителната тъкан е по-ярко изразена, придобиват по-голяма плътност. В тези случаи се говори за липофибром или фибролипом.
Дълго време липомите могат да останат с непроменена форма и големина или да растат съвсем бавно. Но под влияние на травми, а понякога и без изяснени причини, започват да разрастват бързо с инфилтрация в съседните тъкани и придобиват злокачествен характер.
Лечението на липомите (болестта липоматоза) е само хирургическо. Показания за това са размерът и локализацията на туморите, които предизвикват функционални разстройства, болка или козметични дефекти.