Срещу простудните и грипните заболявания домашната аптечка трябва да съдържа обезболяващи и температуропонижаващи средства.
Автор: доц. д-р Гео Нешев, дн
С добър ефект е традиционният аспирин с витамин С, разтворим във вода, и препаратите парацетамол (или още популярният панадол, което е едно и също) и копиркал.
За кърмачета и деца до 14 години не бива да се прибягва към аспирина, тъй като за тази възраст той има странични действия. В тези случаи лекуващият лекар може да предложи подходящ заместител.
Ефикасни обезболяващи мехлеми срещу ставни болки са индометацин, капсолин, волтарен и др. Хлябната сода действа добре за гаргари при болки в гърлото. За язваджиите или при друго стомашно-чревно заболяване взимането през устата на аспирин, индометацин, бруфен, нурофен, пироксикам и други подобни е противопоказно.
При суха и болезнена кашлица са препоръчителни препаратите, които не съдържат опиати – ацетилцистеин и бромхексин. За децата е подходящ берлоцид.
Полезно е в аптечката да има и от народните средства – корени от медицинска ружа, от иглика, грудки от салеп и синапено брашно. В този комплект задължителни са също градинският и липовият чай.
Лекарствата от групата на антибиотиците и химиотерапевтиците трябва да се употребяват само по лекарско предписание.