През пролетта възбудимостта на висшата нервна система и на жлезите с вътрешна секреция е много по-голяма, отколкото през зимата.
Автор: доц. д-р Гео Нешев, дн
Поради това слабо устойчивите и хронично болните, а понякога и напълно здравите хора, имат потиснато самочувствие.
Типични признаци за това състояние, известно като „пролетна умора“, са недостигът на сили в края на зимния и началото на пролетния сезон, мускулна слабост, раздразнителност, загуба на апетит. Хората с ниско кръвно налягане обикновено се оплакват от виене на свят.
Както е известно, основната причина за тези нарушения е недостигът на витамини. Намалената двигателна активност през зимата също допринася за затрудненото излизане от „летаргията“.
Естествено противодействие на пролетната умора са богатата на витамини храна и движението. Препоръчват се сурови зеленчуци: спанак, лапад, коприва, магданоз, репички. Цитрусовите плодове също са много полезни, ако можете да си ги позволите.
Още по-важно е да си осигурите достатъчно интензивен двигателен режим. По тази причина специалистите съветват част от годишния отпуск да се използва в края на зимата или началото на пролетта, когато се възстановяват физическите сили.
С пролетната умора трябва да се съобразяват и педагозите, които да извеждат децата по-често на открито и да не ги претоварват.