Фирмата ни е ООД. В нея сме четирима съдружници. Всеки от нас заема определена длъжност по трудов договор. Предстои пенсиониране на двама от съдружниците.
Автор: Христиан Митев юрисконсулт
След като се явяват съсобственици и в същото време работодатели, имат ли право на обезщетение от 6 брутни работни заплати за 10 години непрекъснат трудов стаж?
Илия Атанасов,
Куклен
Отговорът на вашия въпрос е в уредбата, дадена с чл. 222, ал. 3 и 4 от Кодекса на труда (КТ). Така съгласно алинея 3 при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца.
А ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца.
Обезщетение може да се изплаща само веднъж. Това правило се прилага и когато при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят отговаря на условията за отпускане на пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а от Кодекса за социално осигуряване.
Видно от изложеното, ако вашите съдружници отговарят на изискванията на алинея 3 от чл. 222 от КТ, същите имат право на обезщетение. Те не са работодатели, а работници по смисъла на КТ, след като имат сключен договор с дружеството, което е техен работодател, представлявано съответно от управителя.
Качеството им на съдружници не променя качеството им на работници и следователно установеното с чл. 222, ал. 3 правило важи и за тях.
Препоръчваме ви да ползвате адвокатска защита и съдействие.
Настоящият отговор не изключва, а предполага консултацията с адвокат.