Тученицата, несправедливо считана доскоро за досаден бурен, всъщност е лековита билка, която помага за подобряване на зрението, регулира кръвната захар, предпазва от инфаркти. Богата е на ненаситени мастни киселини и каротин. Тя има лечебен ефект и при диабет.
Предлагаме ви да разнообразите менюто си с две вариации на салата с тученица – хем полезно, хем вкусно.
Продукти за четирима:
2 краставици
5-6 чери доматчета или пък един средно голям, нарязан на кубчета
2 средни моркова
4 смокини (може и сушени)
2 шепи прясна млада тученица
зехтин
лимонов сок
щипка сусам
сол на вкус
Начин на приготвяне:
Краставицата и морковите се нарязват на кръгчета, доматите на кубчета, а смокините – на малки парченца. Всичко се поставя в дълбока купа за салата. Добавя се и измитата и накъсана с ръце тученица. Овкусява се със сол, лимонов сок и зехтин. Преди сервиране се наръсва със запечен леко на тиган сусам.
Продукти за една порция:
1 краставица
1/2 глава червен лук
3-4 стръка тученица
1-2 стръка копър
1 скилидка чесън
2 с.л. счукани орехи
За дресинга
1 ч.л. мед
2 ч.л. винен оцет
4 ч.л. зехтин
щипка хималайска сол
Начин на приготвяне:
Краставицата се нарязва на по-едри кубчета, лукът на полумесеци, а чесънът на тънки шайбички. Поставят се в чиния за сервиране. Върху тях се поръсва с листенцата на тученицата, копъра, накъсан на едри парчета, и орехите.
За приготвянето на дресинга в подходяща купа се сипва медът, прибавя се солта и оцетът. Всичко се бърка, докато медът се разтвори. Накрая се добавя зехтинът.
Салатата се полива с дресинга непосредствено преди поднасяне.
Пай с тученица
Продукти
за тестото:
150 – 200 г пресято брашно
125 г масло
1 яйце
2-3 супени лъжици прясно мляко или вода
щипка сол
За плънката:
2 ч.ч. тученица
2 ч.ч. натрошено сирене
½ чаша накълцан лук (по възможност пресен)
4 яйца
1 голяма кофичка заквасена сметана
сол на вкус
Начин на приготвяне:
Брашното се пресява. Към него се добавя студеното масло, нарязано на кубчета. Претрива се между пръстите, за да се образуват маслено-брашнени „трохи“. Прибавят се яйцето и студеното прясно мляко или вода.
Бързо се замесва твърдо тесто, което се разстила така, че да покрие тавичката, в която ще се пече паят (французите го наричат киш), заедно със стеничките. Надупчва се с вилица на няколко места и се пъха за малко в предварително загрята фурна. Пече се, докато тестото порозовее, след което се вади от фурната и се оставя настрани.
През това време лукът леко се задушава в мазнина. Оставя се да поизстине и в подходящ съд се смесват сиренето, лукът, яйцата, сметаната и тученицата. Посолява се на вкус и всичко се изсипва върху кората от маслено тесто.
Наръсва се с малко кашкавал и се пече, докато кашкавалът добие златисто-червеникав цвят.