Двете оръжейни компании ВМЗ-Сопот и „Кинтекс“ влизат в списъка на забранените за приватизация дружества.
Автор: Десант
Това бе обявено от министъра на икономиката Божидар Лукарски след правителственото заседание в сряда. Темата е била разисквана извън дневния ред на министрите, тъй като преди дни финансовото министерство заложи приватизацията на двете дружества в проекта за средносрочната бюджетна прогноза за 2017-2019 г.
Финансовият министър Владислав Горанов коментира от своя страна, че нямало спор по тази тема и в случая е сработила стандартна процедура, при която всички дружества, които са извън забранителния списък за приватизация, задължително се включват в средносрочната прогноза. Той отбеляза, че Агенцията по приватизация е могла в конкретния случай да консултира това предварително, но не го е направила. Продажбата на двете дружества стои на дневен ред от години, но така и не се стига до реална процедура за приватизацията им.
Всъщност оказа се, че нито една от парламентарните групи, с изключение може би на ГЕРБ, не е била запозната с „грешката” на тезгяха да се окажат ВМЗ-Сопот и „Кинтекс“. Информация имало, но в интернет, където в периода 4-13 април е бил качен за обсъждане проектът за средносрочната бюджетна прогноза за 2017-2019 г. Твърди се, че гилдията на Военно-промишления комплекс също не е била информирана, не е търсено и мнението й за продажбата на поредните две „златни кокошки”, заети с производството и търговията с оръжие.
Встрани от оправената в последния момент бъркотия дали ВМЗ-Сопот и Кинтекс ще се продават, или ще се вкарват в забранителния списък, на редовното си заседание в сряда правителството прие Национална отбранителна стратегия. Тя е резултат на извършения през миналата година междинен преглед на действащия от 2011 г. стратегически документ.
При анализа на средата за сигурност са отчетени новите рискове и заплахи, включително тези от хибриден характер. Извършен е анализи на ресурсите за отбрана – човешки, информационни, материални и финансови. Отчетени са условията на силно ограничени бюджетни средства и е направен баланс между отпуснатите ресурси и необходимите на страната отбранителни способности, информираха от правителствената информационна служба.
Документът определя отбраната като широкообхватна, общодържавна дейност с единно ръководство, планиране, финансово и ресурсно осигуряване. От ключово значение е синхронизирането на действията на въоръжените сили с всички правителствени и неправителствени организации и структури в рамките на единна стратегия и план. Отбраната на страната ще се осъществява в рамките й с прилагане на механизмите на колективната отбрана на НАТО и общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз и ефективно използване на националните отбранителни способности.
Предвижда се през 2020 г. да бъде направен пълен преглед и преиздаване на Националната отбранителна стратегия.