Дуалното обучение е светъл лъч за бъдещето на българския бизнес, но и за учениците. По въпроса вече се работи на няколко места из България и резултатите са наистина хубави.
Автор: Веселин Максимов
С две думи – дуалното обучение е измислено в Швейцария, практикува се най-вече там и в Германия.
Става въпрос за това, че е тясно профилирано, учениците два дни са изцяло в училище, а следващите три работят във фирма точно това, за което се обучават, без да се откъсват от училище и... всички са доволни.
Учителските синдикати обаче са силно подозрителни – от една страна, това ще помага на тяхната мисия: да подготвят ценни граждани за бъдещето на България, т.е. професионалисти с добра обща подготовка и отлична професионална такава. Но три дни липса на децата от училище означава не чак такава нужда от ресурс – учителски, поддържащ и какъвто още се сетите.
Пък и веднага плъзнаха подозрения за съкращения и орязване на бюджети.
Учениците в началото приели с много резерви идеята, сподели пред „Десант“ заместник-министърът на образованието Петя Евтимова, която ръководи проекта за популяризиране на дуалното обучение. Но, когато видели, че вместо безплатна учебна практика, на която си чоплят носа и не получават нищо, ходят три дни на работа и за това вземат реална заплата, интересът рязко скочил.
Още по-сериозен станал, когато учащите се разбрали, че фирмите ги включват в новогодишните и всякакви други празнични купони, в спортните си отбори (където има такива) и изобщо се държат с тях като с големи, възрастни хора, на които може да се има доверие. А не им философстват колко са мързеливи, прости и „ние едно време, ехее...“.
Работодателите също останали много доволни. Особено тези от бурно развиващите се индустриални райони като този около Пловдив (за разлика от кухия и изостанал около „най-добрия град за живеене“ Бургас например). Там отдавна обявиха, че имат силен недостиг на квалифицирани средни кадри и се заеха сами да обучават своите работници. Дори нещо повече – отказали всякакви пари по проекта (чудо в България!) и просто поискали повече ученици да ходят на работа в различните производства.
Това е бъдещето на средното образование у нас, по-точно на професионалното такова. Езикови и общообразователни училища няма как да участват в проекта.
Питате се каква е целта на тези хвалебствени редове ли? Ами просто да отбележим, че не всичко в образованието у нас е батак, глупости и средношколци, които пушат марихуана в междучасието и се бият и мушкат с ножове след училище.
Но ако по-възрастните от нас погледнат съвсем малко назад, със сигурност ще направят аналогия с отречената, оплюта и забравена практика на УПК- тата от времето на соца. Тогава пак ставаше въпрос именно за същото – подготовка на учениците още от гимназията, гарантирано работно място, осигурено уважение от бъдещите колеги...
Само че тогава това беше нещо родно, българско измислено, а сега е „вземане на челен опит от добрите европейски швейцарски практики“.
Вярно, че е като откриване на топлата вода. Ама по-друго е някак си!