Минималната заплата от 1 януари 2017 г. става 460 лева
Предвижда се от 2017 г., вместо традиционното до момента осъвременяване на пенсиите от 1 юли, да се извършва тяхното преизчисляване
22 Април 2016, Петък
На редовното си седмично заседание правителството опроверга слуховете, че минималната работна заплата се замразява до края на мандата му.
Автор: Ани Петрова
Министрите гласуваха, че минималното трудово възнаграждение става 460 лева от 1 януари на следващата година. Това ниво на МРЗ обаче наистина се замразява до края на 2019 г. Поне така се предвижда в одобрената средносрочната бюджетна прогноза за периода 2017-2019 г.
Документът съдържа допусканията за развитието на националната и световната икономика, включително макроикономическа прогноза, описание на приоритетите на политиките на правителството, информация за последната отчетна година, за текущата година и прогноза за основните бюджетни показатели за следващите три години.
Има новини и за пенсионерите, в частност, както и за финансирането на пенсионната система, като цяло. Предвижда се от 2017 г., вместо традиционното до момента осъвременяване на пенсиите от 1 юли, да се извършва преизчисляване на всички пенсии за трудова дейност с по-голяма тежест на една година осигурителен стаж, като увеличението ще бъде с процент равен или по-голям от процента, определен по чл. 100 на Кодекса за социално осигуряване (КСО).
В този член от КСО пише, че пенсиите, отпуснати до 31 декември на предходната година, се осъвременяват ежегодно от 1 юли с решение с процент, равен на 50 на сто от нарастването на осигурителния доход, и 50 на сто от индекса на потребителските цени през предходната календарна година – подход, известен като „златното швейцарско правило”.
Запазват се съотношенията на осигурителните вноски за фондовете на държавното обществено осигуряване, като за 2017 г. и 2018 г. се повишава размерът на осигурителната вноска за фонд „Пенсии“ на ДОО с по един процентен пункт. Целта е да се намали недостигът от средства по бюджета на ДОО и субсидирането му от държавния бюджет.
Продължава и политиката на намаляване на дефицита в държавния бюджет, като целта е през 2018 г. той да спадне до 1 процент от БВП.
Фискалната политика за периода 2017-2019 г. може да бъде дефинирана като стриктна и съобразена с реалностите на националната икономика, поне от гледна точка на правителството. Това означава, че не може да се очаква кой знае какво „отпускане на коланите” , освен ако не се сбъднат очакванията на премиера Борисов в българската акватория на Черно море да се открие голямо находище на природен газ, което според министър-председателя би спестило на България 5-6 милиарда долара годишно, които да бъдат пренасочени за целите на социалната политика.
На фона на зачестилите акции срещу корупцията в средните и високите етажи на държавното управление (в ДАИ, ДФ „Земеделие”, във Фонда за лечение на деца) е редно да се цитира онази част от средносрочната бюджетна прогноза, в която се казва, че целта на провежданата данъчна политика е повишаване на бюджетните приходи и намаляване на дела на сенчестата икономика, като мерките ще бъдат насочени към борба с данъчните измами и укриването на данъци, както и за намаляването на административната тежест и разходите за бизнеса и гражданите.
В сряда министрите гласуваха 71 деца без право на наследствена пенсия от починал родител да получават персонални пенсии в размер на 103,64 лв. месечно, което е 90 на сто от социалната пенсия за старост.
Освен това правителството ще изпълни решенията на Европейския съд по правата на човека по четири дела срещу България и ще изплати на ищците общо 65 650 евро. И четирите дела срещу страната ни са свързани с действия на служители на МВР: нарушение на забраната за изтезания, малтретиране от страна на полицаи, неправомерни действия при арест на родител и обиск на дома в присъствието на деца.