Депутатите от ПФ разясниха на брифинг в парламента подробностите за внесения от тях законопроект за забрана на бурките
22 Април 2016, Петък
Парламентарната група на „Патриотичен фронт – НФСБ и ВМРО“ внесе на 20 април в Народното събрание законопроект, с който да се забрани носенето на облекло,
прикриващо или скриващо лицето, по-известно като бурка или никаб.
Предвижда се забраната да важи за всички официални институции и обекти в селата и градовете, свързани с предоставянето на административни, образователни или обществени услуги, както и местата за обществен отдих, спорт, култура и комуникации. Ограниченията не се отнасят за домовете и за официалните места за молитва на съответното вероизповедание.
„От години наблюдаваме в България опитите на определени външни фактори, чужди държави, фондации и всякакви други организации да разделят българското общество, налагайки с финансови средства едно нетрадиционно облекло за българските мюсюлмани, чиято цел е разделянето на нашето общество.
Съгласно Конституцията, България е светска държава. По традициите на исляма у нас, никога подобни облекла, които са типични за страните от Персийския залив или Близкия изток, не са били характерни за мюсюлманите в страната ни”, заяви лидерът на „Национален фронт за спасение на България“ Валери Симеонов на брифинг в парламента.
Той добави, че предложението на родолюбците е навременна реакция срещу нарастващия радикален екстремизъм и случващото се в Европа.
„Освен закон, който регламентира какво е облекло, скриващо лицето, сме предложили и промени в Наказателния кодекс. За нарушаване на забраната за носенето на подобно облекло наказанието е глоба в размер на 200 лв. за първо нарушение, а за всяко следващо – до 1500 лв.”, отбеляза Симеонов.
Депутатите от ПФ предлагат санкции и за тези, които склоняват хората да прикриват лицата си – лишаване от свобода за три години, глоба от 5000 лв., както и обществено порицание. Ако потърпевшият е малолетно или непълнолетно лице, се предвижда затвор до 5 години и 10 хил. лв. глоба.
Забраната няма да се прилага, ако облеклото се налага по здравословни причини или заради професионална необходимост, а също и ако е с временен характер – в рамките на спортни, културни и други подобни прояви.
Контролът за спазването на закона е предвидено да се осъществява от МВР и кметовете.