Венислав Цанов управлява тузарско „Бентли” за четвърт милион и обществени поръчки за стотици милиони
Автор: Анна Александрова
Военноокръжна прокуратура – София привлече като обвиняем Венислав Цанов – директор на дирекция „Инвестиции в отбраната“ (вече „Отбранителна аквизиция“) във Военното министерство за престъпление по служба, от което са настъпили вредни последици за институцията в размер на 259 773,78 лв. Според държавното обвинение случаят е особено тежък и представлява престъпление по чл. 282 от Наказателния кодекс.
От лаконичната информация на Военната прокуратура става ясно, че в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение и възложител на обществена поръчка с предмет „Сключване на рамково споразумение за доставка на облекло за военнослужещи“, Венислав Цанов не е изпълнил служебните си задължения. Вместо да сключи договор с търговското дружество, предложило най-ниска цена, Министерство на отбраната, в лицето на директора на „Инвестиции в отбраната”, е сключило договор с друго дружество, от което за министерството е настъпила вреда за над четвърт милион лева.
Цанов е с мярка за неотклонение „гаранция в пари“ в размер на 5000 лв., а разследването по делото продължава. Всъщност и подсъдимият продължава да е директор на най-новата мегадирекция в МО, макар и в неплатен отпуск.
Отговорност по допирателната
Безспорно въпросната сума не е малка щета дори за Военното министерство, което иначе усвоява над един милиард лева годишен бюджет. В същото време, поне на този етап, обвиненията срещу Венислав Цанов са повече от скромни на фона на обществените поръчки за стотици милиони, които той лично управлява или – което е по-точно – управляваше до неотдавна.
Факт е, че още на 15 март военният министър Николай Ненчев обяви, че е изпратил господина в дългосрочен отпуск, докато Военната прокуратура провери сигналите за скандал с доставка на парашути за Специалните части на армията. От което се вижда, че съмненията за корупционни действия от страна на Венислав Цанов, към които прокуратурата проявява интерес, са най-малко две. При това в скандала с парашутите сумата е далеч по-кръгла – някъде около 9 милиона, а е замесена и германска фирма, което предполага далеч по-гръмък скандал.
Сагата с парашутите датира отпреди 2 години, когато МО сключи рамково споразумение с българо-немската фирма „Параплекс-Брюгеман" за доставка на устройствата за меко приземяване.
Междувременно Пентагонът обяви, че дарява на Българската армия 400 супермодерни парашута за 6 млн. долара, което автоматично обезмисли придобиването на немските.
Още повече, че след проверка се оказа, че те не отговарят на редица изисквания на Специалните сили и освен това не се използват в нито една армия от НАТО. Стана ясно, че никой нито е виждал, нито е изпробвал парашутите на „Брюгеман", които впрочем се шият в пловдивското село Баня и са спечелили търга на МО с почти два пъти по-ниска цена от втория в класирането.
Въпреки това, дни след като контрактът с „Параплекс-Брюгеман" е прекратен, МО сключва договор за доставка на част от предвидените немски парашути. Предполага се, че зад тази акция стои Венислав Цанов. Доставените парашути бяха изпратени за изпитания в бригадата „Специални сили”, след което се оказа, че проявяват редица дефекти.
Властта често развращава
Казано в скоби, в някои медийни публикации Венислав Цанов е наричан „военният Пеевски”, при това не заради евентуална физическа прилика с лицето на модела „Кой”, а заради неформалната му власт – както върху всички обществени поръчки в армията, така и върху министър Николай Ненчев.
Твърди се, че той има едно безценно качество – добре разнася куфарчета с комисиони за попълване на партийни касички, а още по-добре умее да попълва собствените си банкови сметки. Публична тайна е, че до отстраняването си от длъжност Цанов пристигаше на работа в МО с тежкарско лично „Бентли”, в което е забелязван и министърът на отбраната Николай Ненчев заедно с началничката на кабинета си – актрисата Валерия Кардашевска, спрягана за особено близка до сърцето на Ненчев.
Прочее, твърди се, че в ДАНС разполагат с надлежни донесения, че до отстраняването си от длъжност Цанов е „спускал” задачите за нагласянето на обществените поръчки и търгове на секретаря Добромир Тотев, който съвместно с Валерия Кардашевска изнамира експерти и съставя комисии, които да узаконят безобразията. Както и че Венислав Цанов и Валерия Кардашевска са автори на поправката в Устройствения правилник на МО, довела до събирането под една „шапка” – тази на Цанов – на двете основни дирекции – „Инфраструктура на отбраната” (която отговаря за имотите на армията) и „Отбранителна аквизиция” (там са обществените поръчки).
И като заговорихме за обществени поръчки, нека припомним онези, които бяха спрени от военния министър без излишни обяснения, но видимо заради наличието на съмнения за нередности. На 7 март, седмица преди изпращането на Венислав Цанов в неплатен отпуск, Николай Ненчев прекрати две от най-големите от тях – за купуването на нови бронирани машини за Сухопътни войски и Военна полиция на обща стойност над 50 млн. лева. Причината, най-общо казано, е в съмненията, че победителите в тези конкурси са предизвестени. По това време вече се говореше, че всички обществени поръчки на Министерството на отбраната са обект на проверка от Военна прокуратура.
Така би постъпил и Пилат Понтийски
На 17 март, дни след отстраняването на Венислав Цанов, министърът на отбраната обяви, че спира и поръчката за храна и напитки за армията с прогнозна стойност близо 26 млн. лева без ДДС.
Ненчев може и да е служил като трудовак (което е факт), но е юрист с немалък опит и познанията му в сферата на правото определено покриват целия периметър на спасяване на собствената кожа.
В случая с прекратяването на поредните обществени поръчки той направи изявление по принцип, което не е нищо повече от измиване на ръцете в стила на Пилат Понтийски. Ненчев съобщи, че е поискал и получил съгласие от Сметната палата да направят пълна и обстоятелствена проверка на всички обществени поръчки на Военното министерство.
Ако не сте забравили – за всички тях от години отговаря човекът с бентлито – Венислав Цанов. По чийто адрес, несъмнено, бе и декларацията на военния министър, че ще бъде абсолютно безкомпромисен и при всяка сянка на съмнение ще спира поръчки.
Дали всъщност има съмнения? И умее ли „шапката” да се дистанцира от ръцете си – дясна или лява, ако някоя от тях бърка в кацата с меда, без да се съобразява със сигналите от главния мозък?
На тези въпроси още преди време отговори лично Бойко Борисов:
„Самият Ненчев спря няколко, и то много големи обществени поръчки, за които имаше съмнения. Твърдя, че всяко едно от нещата, които министърът е направил, го е консултирал с мен. Имаме прекрасна комуникация”.
След което на 30 март правителството му одобри три военни сделки – за купуване на нов тип боен самолет, два патрулни кораба и двигатели за изтребителите МиГ 29. Трите ще излязат общо над 3 млрд. лева и ще се плащат разсрочено през следващите най-малко 5 години, а освен това ще бъдат одобрявани от Народното събрание, тъй като стойността на всеки от проектите надвишава 100 милиона лева.
В резюме: говорихме за обществени поръчки, започващи от четвърт милион лева, та чак до 3 милиарда лева. Както и за шапката на едни цивилни бомбета във Военното министерство, в чиято длъжностна характеристика влиза разпределянето на дажбите на обществените поръчки. По-странно, но не непременно алогично стечение на обстоятелствата, „шапката” Венислав Цанов е разследван за някакви си 259 773,78 лева. Толкова вероятно струва и бентлито, в което се вози, независимо на чие име се води.
Това разследване на Военна прокуратура е малка нишка от кълбото, намотано от Цанов. Поради което можем да говорим за едно добро начало, ако се стигне до размотаване на цялата топка. В противен случай нещата просто нямат смисъл, дори и да са планирани като потенциално добър кризисен пиар.