На 30 март в БАН се състоя премиерата на новата научноизследователска книга на известния театрален експерт проф. д-р Мирослава Кортенска, озаглавена „Яворов и театъра“.
Тя бе определена от критиката като достойна да заеме челно място в представянето на театралната биография на любимия на няколко поколения поет.
„Като език, похват, стил, хронологично подреждане – всичко е на високо експертно ниво. Още предговорът грабва читателя и го повежда към свещения храм на културата и изкуството в София – Народния театър. А в него авторът проследява борбите на нашите интелектуалци – писатели, артисти, учени, които полагат основите на следосвобожденското ни културно развитие през времето на градивните им спорове за раждането на театралната критика, както и за модерно и възвишено творческо мислене.
Стихотворенията на Яворов се изучават в училищата заедно с неговата трагична участ и са познати на всеки българин. Малцина обаче са тези, които знаят за големия му принос в развитието на театралното изкуство през първите десетилетия на миналия век.
Неоценими са представените в изданието архивни документи от времето с първите пиеси на поета като щатен секретар на Народния театър – „В полите на Витоша” и „Когато гръм удари” - коментира ценността на книгата литературният специалист Свобода Михайлова.
Не по-малко хвалебствено е и мнението за книгата на писателя и режисьора Станко Михайлов.
„Не знам колко чувствителна е била анализаторската прозорливост на проф. Кортенска, за да се посвети на такъв поетичен колос като Яворов. Но като дългогодишен борбен воин, освен доказал се вече експерт в областта на театралната наука и критика, тя не занемарява сетивата си към сценичното слово, а продължава още по-неугасимо да разпръсква прожекторните му светлини и речеви ефекти сред зрителите за поука, знания и мъдрост. И макар още през младежките години да свещенодействахме над романа на Михаил Кремен за трагизма на поета Яворов и любимата му Лора, днес в научния труд на проф. Кортенска намираме за него не само непребъдността на смъртта, но и любовта му към думите.
Смятам, че изданието е не само благодатно като мисловна изразеност за гениалността на поета, но е и безбрежен принос за безсмъртното му творчество, с надежда да достигне със свободна воля до днешните читатели, макар и вече пленени от компютъра, мобифони, таблети и всичките други съвременни модерни електронни технологии“ – изтъква Станко Михайлов.