В Пазарджик забраниха бурките, ред е и депутатите да сторят това
29 Април 2016, Петък
Общинските съветници на Пазарджик от всички групи демонстрираха рядко срещан консенсус и забраниха носенето на обществени места
Автор: Борислав Наумов
на облекло и/или аксесоари, които прикриват лицето и пречат за идентификацията му. Забраната важи за всички обществени места, с изключение на молитвените домове, и включва дори пластмасовите маски.
При първо нарушение санкцията е 300 лв, а при всяко следващо – 1000 лв. В така променената наредба за обществения ред са предвидени и санкции за юридическите лица – ресторанти и други обекти – ако собствениците им позволят нарушаването на забраната.
Важно е да се отбележи, че тези промени срещнаха подкрепа при проведеното обществено обсъждане. На свой ред общинските съветници загърбиха своите политически пристрастия и се обединиха около внесения от групата на НФСБ-Народен съюз проект, въпреки че в градския парламент имаше и друг, предложен от съветниците от коалицията на кмета Тодор Попов. Но докато градоначалникът предлагаше забраната да се отнася само при посещение в държавните и общинските институции, то от НФСБ настояваха рестрикцията да важи за всички обществени места. Което всъщност кореспондира с внесения от Патриотичния фронт проектозакон за носенето на облекло, прикриващо или скриващо лицето.
В този смисъл консенсусът, с който бе приет дубликатът на този проектозакон, станал част от Наредбата за обществения ред в Пазарджик, може да се възприеме като своеобразно обществено допитване за това как хората посрещат подобни стъпки за възпрепятстване на проникването на радикален ислям и защита на националната сигурност.
Тази цел на вече утвърдените в Пазарджик и внесени в парламента рестрикции е ясно очертана в мотивите на вносителите, които изтъкват, че в едно демократично общество в интерес на националната и обществената сигурност, териториалната цялост, както и за предотвратяване на безредици или престъпления е необходимо всеки гражданин да може да бъде идентифициран.
В проектозакона на ПФ е изтъкната и друга причина: „От години наблюдаваме в България опитите на определени външни фактори, чужди държави, фондации и всякакви други организации да разделят българското общество, налагайки с финансови средства едно нетрадиционно облекло за българските мюсюлмани”.
Това е факт, така както е факт, че през последните години Пазарджик придоби „славата” на град на бурките, въпреки че така се обличат не повече от стотина жени.
Повечето от тях са ислямизирани и потурчени циганки, демонстриращи това нетрадиционно за мюсюлманите облекло срещу заплащане. Тяхното присъствие особено много се набива на очи в дните, когато в Съдебната палата се провежда поредното заседание по третия за последните десет години процес за проповядване на радикален ислям.
Важно е да се подчертае, че въведената сега забрана кореспондира както с правната уредба в страни като Франция и Белгия, така и с решение на Европейския съд по правата на човека, който е категоричен, че подобна рестрикция не противоречи на човешките права.