Статистиката показва, че от 2000 г. насам в България има най-малко 20 инцидента с човешки жертви в предприятия от военнопромишления комплекс. Поне пет от тях са в „Арсенал”
Двойната смърт в „Арсенал”-Казанлък идва след 85 проверки, при които са установени 460 нарушения на изискванията за безопасност
Автор: Янко Георгиев
В цех 120 на завод 3 (барутната фабрика) на оръжейния комбинат "Арсенал" в Казанлък на 25 април загинаха двама души. При инцидент, чиято причина само формално никой не знае. Останалите 4 души, които са били в помещението, са успели да избягат при възникването на пожара.
И понеже се говори за пожар, а не за взрив, най-логично е да се предположи, че някой си е играл с клечка кибрит върху буре с барут. Което, за съжаление, е и печално близко до истината. Според официалната информация, разпространена от ръководството на „Арсенал” и от прокуратурата, която веднага изпрати следователи в завода, в цеха е възникнала производствена авария, при която е станало запалване на различни барутни съставки.
Неофициалната информация е малко по-подробна: двамата загинали работници пренастройвали машина за смесване на различни видове барут и най-вероятно искра от нея е предизвикала експлозията и последвалия пожар там.
Съоръжението, където е станал инцидентът, е било добре изолирано с дебели бетонни стени и представлява нещо като бетонен саркофаг. Това е попречило взривът и последвалият пожар да нанесат по-сериозни поражения на завода, а и на работещите там.
Загиналите са от най-опитните работници – 53-годишният зам.-директор на завод 3 инж. Върбан Пешков и 41-годишният Румен Райчев. Техни колеги твърдят, че е невъзможно трагедията да е следствие от човешка грешка. Ако чисто хипотетично допуснем, че това наистина е така, то причината трябва да се търси в авария на машините и оборудването, чиято поддръжка и безопасност обаче също зависят от човешките ръце.
„Арсенал” е частна фирма, също като завод „Миджур” в Горни Лом, където при адски взрив през октомври 2014 г. загинаха 15 човека, сред които и синът на собственика. Има нещо общо и много страшно в това, което говорят хората в Казанлък и което се доказа в Горни Лом. Казано с думите на една от работничките в „Арсенал” - назначават се хора, които нямат образование, хора, които буквално не могат да си напишат имената, хора, които не спазват инструкции и нямат нужния капацитет да работят с взривни вещества.
И ако това наистина е така, рано или късно някой гърми – недостатъчно квалифицираният работник или онзи, който оправя бакиите му с риск за живота си.
По думите на инспектор Станимир Тончев от служба „Пожарна и аварийна безопасност” в Казанлък към този момент не може да бъде даден конкретен отговор на въпроса какво е причинило трагедията - техническа или човешка грешка. Тончев подчерта, че в обекта се извършват ежегодни проверки за пожарна безопасност.
Наистина се извършват и от резултатите става ясно, че е било само въпрос на време да се случи производствена авария или трагичен инцидент.
За последните две години от Главна инспекция по труда са направени 85 проверки в казанлъшката оръжейна "Арсенал”. Констатирани са малко над 460 нарушения, а 13 машини са спрени от производство, защото са дефектни и представляват заплаха за човешкото здраве.
Други 5 пък са със специален режим на работа - което означава, че или се наблюдават непрекъснато от специалист, или работят по-малко часове.
Оръжейният комбинат „Арсенал“ АД е най-старото предприятие от отбранителната индустрия и най-голямото в сектор „Машиностроене” в страната. Специализирано е в областта на машиностроенето и производството на стрелково и артилерийско въоръжение, боеприпаси, барути, капсули, пиротехнически изделия, твърдосплавни инструменти и др.
Фирмата бе раздържавена още в далечната 1999 г., когато правителството на Иван Костов отписа половината от дълга на “Арсенал” - Казанлък, и одобри договора за продажба на работническо-мениджърско дружество. „Арсенал 2000” АД трябваше да плати нищожните 2.1 млн. долара за 51% от капитала на най-голямото предприятие от оръжейната промишленост. Ниската цена и компромисите при отписването на дълга бяха обяснени с тежкото финансово състояние на “Арсенал” и с факта, че РМД е бил единственият кандидат-купувач.
Две години по-късно "Арсенал 2000" купи още 12.85% от завода срещу 983 хил. лв. Преди приватизацията във фирмата работеха 9448 човека – до един с нужната квалификация и образование.
Днес персоналът е свит почти наполовина и малко от тях все още работят в „Арсенал”, който от дълги години се управлява от Николай Ибушев. В някои публикации се твърди, че директорът всъщност е и сред притежателите на най-много акции от дружеството.
В края на октомври 2011 г. от Агенцията по приватизация съобщиха, че досегашният основен акционер „Арсенал 2000” АД е спечелил конкурса за покупка на 35.78% от капитала на оръжейния завод, за които ще плати 15.1 млн. лв. С тази сделка делът на някогашното РМД се увеличава до 99.63%.
Директорът Николай Ибушев е категоричен, че трагедията в цех 120 е „много тежка грешка”, довела до самозапалване на барут. С негова заповед е създадена вътрешноведомствена комисия, която ще изясни причините за инцидента, при който загинаха Върбан Пешков и Румен Райчев. Органите на прокуратурата и следствието също извършват независими паралелни разследвания по случая.
Всички работещи в „Арсенал“ АД имат застраховка „Живот“. При трудова злополука след приключване на всички следствени действия и изясняване причините за инцидента се изплащат обезщетения на семействата на загиналите или пострадалите в размер на 7 брутни годишни заплати.
Всъщност вече стана дума – има универсална причина за трагедиите в оръжейната индустрия. Практически винаги се установяват нарушения на технологичната дисциплина и на мерките за безопасност на труда, на разпоредбите в съответните наредби на МВР и на Министерство на отбраната, на вътрешните правила.
Статистиката показва, че от 2000 г. насам в България има най-малко 20 инцидента с човешки жертви в предприятия от военнопромишления комплекс. Поне пет от тях са в „Арсенал”. С един повече са инцидентите единствено в завод „Миджур” край Горни Лом – общо шест.
Черна статистика
На 28 февруари 2014 г. в цех 130 на завод 4 на оръжейния комплекс „Арсенал” край Мъглиж избухва взрив. Вследствие множество травми с около 98% изгаряния загива работещ в завода мъж.
На 12 септември 2012 г. два взрива разтърсват за по-малко от денонощие военния завод „Арсенал” - Казанлък. Пострадали няма.
На 21 юни 2011 г. жена на 51 години пострада тежко при експлозия във военен завод 4 в с. Мъглиж – филиал на "Арсенал" АД. При взрива тя изгуби едната си ръка.
На 9 август 2008 г. в склад на военния завод „Арсенал” в Казанлък избухва пожар, който води до взривове. В склада за готова продукция са съхранявани гранати. Няма жертви.
На 9 октомври 2007 г. при взрив в оръжейното дружество “Арсенал” загива 48-годишният Атанас Атанасов.