У нас вече става традиция след едно денонощие валежи да падат мостове и да се рушат диги и шосета
Автор: Илияна Христова
Миналата седмица в „Десант“ коментирахме водния ад във варнеското село Константиново. Сега наред са Казанлък и Габрово, защото бедствието връхлетя и тях. В България вече е традиция след като вали денонощие, да се разрушават диги, да падат мостове, да се свличат пътища...
Янтра и притоците й рязко вдигнаха нивата в Габровско в нощта срещу четвъртък. Тръгнаха свлачища в гористи местности и населени места, дерета се напълниха, наводниха се улици и приземни етажи, паднаха подпорни стени, електрически стълбове се прекършиха, мостове поддадоха, рухна пътят Габрово-Шипка. Вълната повлече де що има по пътя си, събори зидове, автобили бяха обърнати...
За повечето поражения и преживения от хората ужас няма да чуете в новините, тъй като потопът заля десетки селца и махали – просто няма как репортерите да бъдат навсякъде.
Затова пък подробности може да се прочетат в социалните мрежи, откъдето разбираме, че в габровския квартал квартал „Дядо Дянко” водата е достигнала до ръба на речното корито. А в центъра на града Янтра така е вдигнала нивото, че водите й са опрели в моста на Рачо Ковача. „Вълната се движеше с бясна скорост. Добре че изчистиха коритото преди месец”, съобщават очевидци.
Още по-драматично описват хората положението в Казанлък и околните села. Жител на с. Енина, в което бе обявено бедствено положение, разказва: „Кога погледнах – мостът прелива: води разбиват стените, ламарините... Пътят е разбит... Хората се мъчиха и трактор идва, но няма спасение“. „Такава вода тук досега не е имало“ – категоричен е и кметът Веселин Андреев.
А след като прелива и Старата река, в която се влива Енинска, приливната вълна достига и Казанлък. Там пропадна пътят край Художествената гимназия, наводнени бяха дворове, приземни етажи, цял квартал бе откъснат от света заради нарушени комуникации.
Добрата новина след целия този ужас е, че в четвъртък, когато се брояха щетите, нямаше информация за човешки жертви – нито в Габровско, нито в района на Казанлък.
През цялото това време общинските власти рапортуваха: „Ситуацията е овладяна, всички налични екипи са пратени на място”. А причината за ужаса, разбира се, бил дъждът, който валял неспирно и се превърнал порой!
Само че в България вали от векове и никога, поне откакто са измислени градоустройството и канализациите, не са наставали потопи – с изключение на последните десетина години. Сега всеки по-силен дъжд вече е предпоставка за бедствие!
И се питаме къде е превенцията? В джунглата ли живеем, или в нормална европейска страна?!
Най-лошото е, че с обяснението „ами така е, вали” май започнаха са свикват и потърпевшите – обикновените хора. Колкото повече са бедствия, толкова повече са невинните оправдания от властимащите и по медиите. Заживяваме като във филм, в който героите са обречени – как да не повярваш, след като само това ти обясняват?!
Постоянно бедствие
Водното бедствие в Централна България не се изчерпва само с Габрово и Казанлък, и не само с пороя от тези дни. В Дунавската равнина, в районите на Вит, Янтра, Росица, Осъм и притоците им, в десетки села мазетата на къщите цяла пролет са подгизнали. Причината този път са подпочвени води. Но в XXI век решение и на този проблем явно няма.