В сряда българските архитекти не изтраяха и на пресконференция в БТА призоваха да се спре безумното преустройство на хотел „Маринела“ в София,
Автор: Яна Славянска
известен в миналото като „Витоша Ню Отани” или Японския хотел, а по-късно като „Кемпински-Зографски“. Откакто той стана собственост на пловдивския бизнесмен Ветко Арабаджиев, който го прекръсти на съпругата си, скандалите около емблематичната за столицата ни сграда не стихват.
Най-напред миналата година легендарните японски вишни пред входа й бяха брутално изкоренени, а на тяхно място бяха посадени палми, заменени тази зима с изкуствени пластмасови вишни. Олигархът отнесе глоба за своеволието си, но не си извади поука.
Арабаджиеви запретнаха ръкави и се заеха с нови идеи по промяната на култовата сграда, обявена за един от шедьоврите на световноизвестния японски архитект Кишо Курокава, в който той е съчетал изяществото на изчистена по азиатски маниер линия с елементи от възрожденската ни архитектура.
Миналия месец Регионалното министерство спря надстрояването на едноетажното тяло на хотела заради неизрядна документация. Проверка на ДНСК в края на април е установила множество нарушения по проекта, изготвен от главния архитект на столичния район „Лозенец“.
Арабаджиеви контрираха, че всичко е законно. Но специалистите от Съюза на архитектите в България са категорични, че преустройствата са в нарушение на Закона за устройство на територията и на Закона за авторското право. Те се заканиха да задвижат процедура по отнемане на правата за практикуване на архитектите, които участват в унищожаването на сградата, изразяващо се в променяне на цялостния й вид, фасада и интериор, което се разминава със замисъла на нейния проектант.
Следствие на невежата намеса, се нарушават функционалните и пространствени връзки и се променя обликът на хотела, алармират още от Съюза на архитектите. Така някогашният безспорен символ на българо-японската дружба все повече започва да олицетворява мутризацията и опростачването на родния пейзаж.
Пловдивчани под сурдинка мълвят, че и хотел „Марица“ под тепетата, след като станал собственост на Ветко Арабаджиев, също е окепазен порядъчно.
Градските легенди разказват, уж по спомени на очевидци, че по време на проектирането българските колеги на Курокава забелязали, че в сградата не е предвидено вътрешно стълбище. Те повдигнали въпроса пред видния японски архитект, а той спокойно им посочил, че градата си има достатъчно асансьори и не са нужни стълби. Притеснени, нашенци го попитали какво ще стане, ако спре токът, на което маестрото стъписано отвърнал: „Как така ще спре токът?”. За Япония това може да е чудо невиждано, но все пак българите убедили Курокава, че у нас това си е в реда на нещата и той се принудил да промени плановете.