Екскметът на Видин Румен Видов пак отива на съд за присвояване
Румен Видов
10 Юни 2016, Петък
Осъденият на 4 години и 6 месеца затвор бивш видински градоначалник Румен Видов отново ще бъде изправен пред съда за присвояване – този път на 47 пъти по-голяма сума
Автор: Десант
от 103 820-те лева, заради която през март бе подпечатан пътният му лист за затвора, макар и на първа инстанция. Неотдавна Окръжна прокуратура – Видин внесе в съда обвинителен акт срещу него за извършено престъпление по чл. 203 от Наказателния кодекс – присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай. Ако бъде признат за виновен, Видов може да получи присъда от 10 до 20 години лишаване от свобода.
Настоящият подсъдим бе избран за кмет на дунавския град като кандидат на ГЕРБ и управлява най-бедната община в България в периода от есента на 2007 г. до ноември 2011 г. Според обвинителния акт, буквално в последните месеци на кметуването си той е присвоил 4 882 515,87 лева от общинския бюджет.
Възползвайки се от обстоятелството, че в местната администрация нямало регистър на сключените договори и голяма част от тях не фигурирали деловодно и физически там, кметът решил да насочи без правно основание голяма част от общинския бюджет в полза на три фирми, собственост на Валентин Борисов – ЕТ „Сова-7“, „ЕЛФ-7“ ЕООД и „Аулет“ ЕООД. С две от тях Община Видин имала сключени договори, които били прекратени към средата на 2011 г. поради изтичане на срока им. По това време общината имала само 29 335 лева неизплатени задължения към трите фирми, по чиито сметки кметът наредил да бъдат преведени споменатите близо 5 милиона.
Прави впечатление, че техният собственик Валентин Борисов не е обвиняем по това дело, а е привлечен само като свидетел. Което пък идва да подскаже, че финансовата облага не е била за него, а за Румен Видов, когото прокуратурата обвинява в присвояването на парите.
А междувременно тези действия на екскмета причиняват сериозен финансов колапс на общината. Нейните сметки са запорирани, преустановено е електрозахранването на административните сгради и публичния сектор, вкл. уличното осветление и светофарите.
Стига се и до невъзможност за разплащане с доставчици на хранителни продукти за детските градини и опасност от тяхното затваряне, неизплащане на заплатите на служителите в общината за 4-5 месеца, както и на хората, ангажирани с дейностите, субсидирани със средства от общинския бюджет и местни приходи. При напускането си през 2011 г. Румен Видов оставя местната администрация с дълг от 21 милиона лева.