Съдии, прокурори и следователи ще декларират и скъпите си подаръци


Съдии, прокурори и следователи ще декларират и скъпите си подаръци
Екатерина Захариева защити промените в Закона за съдебната власт, които предвиждат занапред съдиите да декларират дори и скъпите си подаръци
17 Юни 2016, Петък


Правителството одобри втория пакет промени в Закона за съдебната власт, въпреки възраженията на ВСС и Инспектората

Автор: Ани Петрова

Нови промени в Закона за съдебната власт предвиждат занапред съдии, прокурори и следователи всяка година да подават декларации за имущественото си състояние, в които да описват притежаваните имоти, коли, банкови сметки и кредити над 10 хил. лв., данни за свързани лица, дялове в дружества, ценни книги и др. инвестиции, както и имуществото на съпрузи, деца и на лица, с които са във фактическо съжителство.
Съдиите, прокурорите и следователите ще трябва да декларират и получените подаръци на стойност над 1000 лева. Служителите на Темида  ще са длъжни да подават такива декларации, дори в случаите, в които нямат промяна на имущественото си състояние.

„Идеята е да се следи например как магистратите изплащат кредитите си, защото ако това става прекалено бързо, възниква въпросът – с какви пари ги погасяват“, обясни мотивите си министърът на правосъдието Екатерина Захариева, която е вносител на законопроекта.
В него е записано, че Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ВСС)  извършва проверка за достоверността на декларираните факти в имуществените декларации на магистратите. Проверяващите ще имат пряк достъп до електронните бази данни и други информационни масиви на държавните и общинските органи, органите на съдебната власт и други институции, пред които декларираните факти подлежат на вписване.

При установена разлика между декларираните факти и получената информация ще се съставя доклад за несъответствие и започва да тече 14-дневен срок за отстраняване на непълноти или грешки в декларациите. Едва при тяхното неотстраняване, започва същинската проверка на цялото имущество и доходи на магистрата.
Към правомощията на Инспектората към ВСС да извършва проверки на имуществените декларации на магистратите се включват и проверки за почтеност, за конфликт на интереси, за установяване на действия, които накърняват престижа на съдебната власт, и такива, свързани с нарушаване на независимостта на съдии, прокурори и следователи.
В допълнителните разпоредби на проекта детайлно са разписани дефинициите на проверките за почтеност, за независимост и за установяване на действия, които накърняват престижа на съдебната власт.

На редовното си заседание в сряда правителството прие този втори пакет от промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), целящ практическото завършване на съдебната реформа, въпреки многото възражения от страна на членове на Висшия съдебен съвет, както и на Инспектората към ВСС.
Отказът на повечето от съдебните кадровици да приемат становище, че промените в ЗСВ са съгласувани с тях, предизвика буквално гневна реакция от страна на министъра на правосъдието, който председателства по право заседанията на ВСС.

Екатерина Захариева окачестви решението на ВСС като абсурдно и изтъкна, че голяма част от критиките към проекта за промени в ЗСВ са по текстове, вече подкрепени от ВСС.
В дните между решението на ВСС да "не съгласува" проекта за промени в Закона за съдебната власт и последвалото заседание на правителството и двете страни си размениха нова порция критики чрез медиите.
Министър Захариев заяви, че е чула  абсурдни коментари и предложения по време на обсъждането на промените в ЗСВ от съдебните кадровици и ги обвини, че със своето решение те удрят върху имиджа на цялата държава.

Във вторник, ден преди редовното заседание на правителството, някои електронни медии съобщиха, че Екатерина Захариева е оттеглила проекта за промени в Закона за съдебната власт, въпреки предварителното му включване в дневния ред. Оказа се, че това са спекулации, а Министерският съвет одобри законопроекта и даде зелена светлина за внасянето му в Народното събрание.
Прогнозата на министъра на правосъдието е, че депутатите ще имат време да приемат този законопроект преди лятната си ваканция, за да няма изкушения за използването му по време на предстоящата предизборна кампания.

Вторият пакет от промени в ЗСВ е от особена важност за започналата съдебна реформа, защото в закона са разписани принципите на т. нар. съдийско самоуправление, новите правомощия на Инспектората към ВСС (за които стана дума), кариерното израстване на магистратите, реформата в прокуратурата, статута на съдебните и прокурорските помощници, както и допълнителни правила за изпита за юридическа правоспособност.
С промените в ЗСВ за първи път се въвеждат срокове за извършваните или възлагани от прокурори проверки, както и за произнасянето по тях, с което се слага край на продължаващите досега с години разследвания, многократно удължавани или забавяни по различни причини.

Т. нар. предварителни проверки трябва да приключват до 2 месеца с възможност за еднократно удължаване до 1 месец, а произнасянето на прокурора по същество трябва да се случи до 1 месец от постъпване на материалите.
Новите текстове бяха обсъдени в четири заседания на Съвета по прилагане на Актуализираната стратегия за съдебна реформа в Министерството на правосъдието. В него участват представители на всички засегнати институции от съдебната власт, неправителствени организации от сектора, магистратски организации, представители на политическите сили.

Твърди се обаче, че много от становищата, които били изложени на заседанията на Съвета по съдебна реформа, в крайна сметка не са били включени в окончателния вариант на проектозакона за изменение и допълнение на ЗСВ, който правителството одобри.
Дали това е така, ще се разбере и по време но обсъждането на проекта в ресорните комисии на парламента, както и по време на дебатите в пленарна зала.


В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки