Падналите валежи през последните седмици доведоха до бурно нарастване на зелена маса. Поляните и ливадите се изпълниха със сочни и апетитни треви, превръщайки се в истински рай за тревопасните. Обилната паша сякаш няма край. Буйната пролетна растителност обаче крие и големи рискове.
Намножиха се кърлежи, комари и всякакви други хапещи и пиещи кръв насекоми. За кърлежите се изписа много, но тази година те са истинска напаст. Комарите пренасят не по-малко опасни заболявания, като се почне от син език, актуалния нодуларен дерматит, дирофилариоза и др.
Изтребването на кръвосмучещите трябва да бъде системно, периодично и да се изпълнява с необходимата вещина и сериозност. Добре е да се помни, че непрекъснатите валежи намаляват ефективността на обработките, затова се налага те да бъдат по-чести и повсеместни. По-добре е да се използват препарати с удължено действие.
Напоследък се наблюдават и сериозни проблеми при млекодайните животни. Обилната зелена паша на воля води до повишаване на млечната секреция. Но винаги, когато се получава голямо количество мляко, се увеличава и рискът от появата на мастити. Това правило се потвърждава и през настоящата пролет.
Нито едно млекодайно животно не е в безопасност. Особено рискови са високомлечните животни. Тъй като вече писахме достатъчно за това заболяване, само ще напомним, че бързината на действие е от най-голямо значение. Един леко протичащ мастит, открит сутринта, ако не бъде лекуван, до вечерта става вече много тежък – най-често гноен. А на следващия ден млечната четвъртина вече може да не функционира нормално и още повече – никога да не се възстанови.
Освен маститите се наблюдава и масово разраняване на млечните жлези на дойните животни. Подобни изменения се наблюдаваха и по-миналата година, когато също имаше много обилни пролетни валежи. На какво се дължи това? Високата остра трева наранява вимето на животните, като леко го боцка в долната част или леко нарязва кожата, като че ли стотици и хиляди фини скалпели леко раздират епителния слой.
Така по кожата се появяват десетки минитравми, рагади или едва забележими ранички. Те стават входна врата на микроорганизми (главно гноеродни коки – стафилококи и стрептококи), които лесно навлизат в организма и много бързо се намножават. Раните се инфектират, животните изпитват силна болка, трудно се доят, стига се дори до влошаване на общото състояние при много от тях. Процесът се задълбочава и ако раните не се лекуват, може да се стигне до по-сериозно състояние.
Тук не става въпрос за заболяването фурункулоза на вимето, където се наблюдават гноеродни образувания. По-скоро се установяват рани, които се инфектират и процесът навлиза в дълбочина, като може да засегне и жлезната тъкан.
Това рядко се случва, обикновено обхваща само кожата. Наблюдава се по-често при козите, което се свързва с по-фината и тънка кожа на вимето. Следват овцете и най-устойчиви са кравите. При тях вимето стои по-високо и се засяга само при по-високи треви.
За лечение се използват антибиотици, на които са чувствителни гноеродните причинители: като Betamox, Pen Strep, Intramycin, Baytril, Marbox и др. Средната доза е 1 мл на 10 кг живо тегло. Трябва да се спазват карантинните срокове за млякото, описани на всеки препарат при млекодайните животни.
Когато заболяването се хване рано и се установят само леки повърхностни поражения, може да се извърши единствено външна обработка на раните. За целта се използват наличните антисептици, антибиотични помади и др. Подходящи са Jodasept, Ung. Sulfothiazol, Ung. Granulin, наситен разтвор на калиев перманганат, промивки с кислородна вода, туширане с клеева тинктура, Neo Kaf – spray, Alamycin – spray и др.
Профилактиката включва да се избягва пасането в райони с груба, тънка и твърда трева, както и в поляни и ливади, където има много бодли и тръни.
При установяване на червени следи по вимето от триенето на остри треви и леки наранявания, следва млекодайният орган да се измие добре с вода и сапун и да се дезинфекцира. Ако стопаните не разполагат вкъщи с никакъв препарат (калиев перманганат, кислородна вода, йодасепт и др.), може да обтрият вимето с ракия. Малките ранички бързо ще завехнат и няма да доведат до проблемни състояния.