Защо община Брезово отказва инвестиция от 1,5 млн. евро
24 Юни 2016, Петък
„Заможната” община Брезово, която е сред тези с най-висока безработица у нас и слаби инвестиции, не желае в нея да бъдат вложени 1,5 милиона евро.
Автор: Камен Колев
Ръководството на управата с погнуса подритва инвестиционното предложение на предприемача Венко Романов, който иска да построи край брезовското село Дрангово ферма за 1250 кози.
Инвестиционното му намерение е входирано в Министерството на околната среда и водите през 2015 г. То предвижда изграждане на обор за кози, отбивни боксове, зона със санитарно-битови и технически помещения, боксове за подрастващи животни, за мъжки животни и родилки, навес, помещение за съхранение на млякото, доилна зала. Предвидени са и административни помещения, дезинфекционна площадка за транспортни средства и за хора.
На 24 юли 2015 г. Общинският съвет в Брезово одобрява да се направи подробен устройствен план – план за регулация и застрояване на мера в землището на Дрангово, където да се изгради козефермата. Цели шест месеца по-късно група жители на Дрангово се сещат, че не са съгласни и пращат възражение до кмета на община Брезово инж. Радньо Манолов. В него настояват той да откаже одобряването на инвестиционното предложение. Аргументът е, че фекалиите от козите ще замърсят подпочвените води на селото, ще плъзнат кърлежи и паразити, въздухът ще бъде замърсен. Любопитен факт, който и самите автори на възражението изтъкват, е, че в непосредствена близост до бъдещата козеферма се намира ферма за отглеждане на патици, кравеферма, а наблизо и две овцеферми.
Не е ясно защо на този животновъден фон точно бъдещата козеферма вади очите на жителите на Дрангово, и то половин година, след като Общинският съвет в Брезово дава зелена светлина за изготвянето на проекта. На 17 май тази година Регионалната инспекция за опазване на околната среда и водите – Пловдив излиза с решение да не се извършва оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС) на инвестиционния проект. Мотивите са, че няма вероятност козефермата да окаже отрицателно влияние върху природата и няма да предизвика генериране на емисии и отпадъци, които да повлияят зле върху местообитания и видове в най-близките защитени зони.
23 дни след излизане на решението на РИОСВ - далеч след изтичането на законовия 14-дневен срок за обжалване, кметът на с. Дрангово Петър Прасков входира в Административния съд в Пловдив жалба срещу документа. Информацията за инвестиционното намерение е била разпространена чрез разлепяне на обявления и качена на сайта на общината, но заради слабото интернет покритие по селата практически обществеността не била наясно с намеренията, имало разминаване в планираната бройка кози за отглеждане - 1250 или 2000, имало риск от замърсявания на почвата и въздуха. Затова кметът настоява съдът да отмени решението на РИОСВ.
„Така проектът ни е блокиран от възражения и жалби. Всичко това не ни позволява да работим, а възнамерявахме част от обекта да бъде изградена със средства по ПРСР 2014-2020 г.”, каза инвеститорът Венко Романов. Последният му шанс да кандидатства по подмярка 4.1. „Инвестиции в земеделски стопанства” е тази есен, когато мярката ще бъде отворена за последно. Не е ясно обаче кога съдът ще се произнесе по нея, още повече, че предстои съдебна ваканция.
Планираната инвестиция в козефермата е 1,5 милиона евро – почти два пъти и половина повече от собствените приходи на община Брезово за период от 1 година. За 2015 г. те са били 1,3 млн., и то при положение че 940 394 лв. от тях са формирани от данъци. Ако спре проектът, освен капиталовложения, община Брезово губи и работни места. И без това равнището на безработицата в района е високо през последните 15-16 години. През миналата година, според отчета на кмета инж. Манолов, средно на месец то е било 22,83%. А иначе в официалната програма за управление на кмета на община Брезово са записани целите: „Насърчаване на частната стопанска инициатива и привличане на инвестиции в общината. Възраждане и развитие на селскостопанския сектор”.