Тридесет и два екипа, съставени от общо 132 млади хора от цяла България, решаваха предизвикателствата за родните си места в екшън формат. 18 идеи от страната стигнаха до финала на първата фаза на инициативата „Предизвикателството за социална промяна 2016”.
Нейната основна цел е подобряване на средата на техните места за живеене. А те са Бургас, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Пловдив и София. Екипите стигнаха до решения с помощта на „Фабрика за идеи” и съвременни методи за генериране на нови, адекватни и изпълними решения на проблемите.
Без използване на сложни термини от последните години, които описват методите на изследване и набелязване на целите, бихме споменали идеите, които имат пълна практическа приложимост и са точно такива – помагащи на хората за ежедневните им нужди, без за това да се иска позволение от някой ленив и недружелюбен общински чиновник, чието основно занимание е да ненавижда молителите, докато дълбокомислено се взира в пъпа си.
Ето някои от тях:
Устройство, превеждащо административни документи от и на брайловата азбука, за да улесни незрящите граждани да се ориентират сами, когато са отишли да вършат нещо точно в общинските служби.
Мобилно приложение, което позволява гражданите във Враца да избират и проследяват в какво се влагат парите им от местни глоби и данъци.
Kомикси в трамвая, разказващи за историята на кварталите, през които минава возилото (идеята е младежи да ги съберат от възрастните граждани в кварталите).
Седмица без домашни в училище, спестеното време, от което се влага в доброволчески инициативи.
Изложби и интерактивни акции в градския транспорт като начин той да стане активен носител на културно съдържание до крайните квартали в Пловдив и в София.
Създаване на социален календар с различни активни дейности за обитателите на Дома за стари хора „Анка и Цвета Върбанови” в Бургас и още много други чудесни идеи.
Тази година в инициативата се включиха служители от общинските и областните администрации, предприемачи, ученици, завършили висшето си образование млади хора (до и малко над 30-годишни), дори и общности от младежи с увреждания или от малцинствата, откровено отказващи да бъдат приемани за обикновени маргинали, които гласуват за определена партия срещу почерпка с кебапчета и бира, плюс чифт маратонки от балатум.
Екипите показаха своите инициативи в продължение на четири дни, след което се превърнаха в „Банка за идеи”.
Следващата крачка в „Предизвикателството за социална промяна” е тридневен „Идеен лагер” на открито, който ще събере всички участници от тази вълна и „Резиденция Баба” – друг формат на „Фабрика за идеи”, за който сте чели в „Десант”, заедно с експерти, които да помогнат идеите да се превърнат в истина.
Ако тази идея ви е заинтересувала, повече за предизвикателството можете да прочетете на predizvikatelstvoto.bg. Профил на инициативата има и в социалната мрежа „Фейсбук”.