Падналите обилни валежи и висока влажност доведоха до буен растеж на сочни зелени треви – истински рай за тревопасните животни.
Автор: д-р Валентин Иванов, квмн
Но тучната паша може да се окаже и много опасна за почти всички видове.
На зайците например в никакъв случай не бива да се дава прясно окосена трева. Особено опасна е тревната маса от бобови култури – люцерна, соя, грах, фий, детелина и др. Те трябва да се оставят добре да завехнат и тогава да се използват за храна. В противен случай подуването е гарантирано и най-често завършва със смърт.
Конете са по-малко чувствителни към зелената трева, но трябва особено да се внимава да не им се дава овчарска торбичка. Тя съдържа много здрава и еластична целулоза, която трудно се смила и прави твърди топки (фитобезоари) в стомаха и червата им, които запушват храносмилателния тракт и водят до тежки колики с частична или пълна непроходимост. Ако не се вземат спешни и адекватни мерки, животните загиват.
Преживните животни (кравите, овцете и козите) са особено чувствителни към сочните треви. Те предизвикват тежки подувания и могат да станат причина за смъртта им.
Много растения са силно отровни за животните. Пасането в гористите местности може да доведе до отравяне с дъбови пъпки и млада дъбова шума. Особено опасни са покълналите жълъди, които се срещат масово при висока влажност. Младите дъбови клонки пък съдържат голямо количество танин, който в храносмилателния канал на животните се разпада до пирогалол и галова киселина. Отравянето се среща рано напролет, в месеците май и юни и засяга най-често говедата и биволите.
Клиничната картина показва гастроентерит, прогресираща отпадналост, залежаване, нормална или поднормална температура, горчив вкус на млякото.
При съмнения за отравяне с дъбови пъпки се дава очистително средство – английска сол, отвара от ленено семе и активен въглен, разтворен във вода с няколко лъжици захар. На болното добиче се инжектира Glucosa, Vit.B1, Vit. B12, Butasal, Duphalyte, Cal.bor.gluconicum и др. общоукрепващи препарати.