Очевидно Варна няма да се отърве лесно от бездомните кучета
01 Юли 2016, Петък
През последната седмица в „Десант“ се получиха няколко сигнала от жители на Варна, в които те се оплакват от глутниците бездомни кучета,
Автор: Илияна Христова
които се скитат немили-недраги из центъра, жилищните квартали и най-вече във вилните зони.
Неотдавна в центъра на курорта Златни пясъци песовете наръфаха жена от персонала на хотел и немски турист.
Поредната кървава история от този род така и не влезе в централните емисии и вестникарските заглавия. Нещо повече – болшинството от медиите умишлено укриха случая. Първо, за да не рушат „имиджа” на родния туризъм в разгара на сезона, и второ, защото голяма част от тях – централни и местни, щедро получават пари от Община Варна, а как да плюеш по ръката, която те храни?!
По същото време, когато псетата вилняха из Златни пясъци, кметът Иван Портних внесе в Общинския съвет 100 страници, озаглавени „Програма за овладяване на проблема с бездомните кучета”. Всеки, който ги е прелистил, с очите си се е убедил, че документът е напълно формален и целящ да отчете дейност.
От него става ясно, че Варна ще продължи да действа по известния метод „кастрирай и върни” – т.е. безпризорните животни се вземат в приют, където се кастрират и ваксинират, след което се пускат обратно на улицата.
Общинското ръководство се скъсва да хвали този похват, надявайки се той да даде резултат... в далечното бъдеще. Никой обаче не отчита факта, че 90% от нахапванията са извършени именно от кастрирани и върнати кучета. И никой не си задава въпроса защо досега тази тактика не е дала плодове, ами тепърва ще чакаме ефект от нея.
Програмата на Портних предвижда и създаването на електронен регистър за всички домашни и бездомни псета. Идеята е в него да се вписват данни за вида и местонахождението на животните. Може би се чудите как един електронен регистър ще помогне за справянето с проблема? То е ясно, че никак. Което не пречи концепцията за него да изобилства от бисери като този: „Голяма част от бездомните кучета са бивши питомни такива, нежелани от стопаните. Регистърът ще повиши отговорността на самите стопани” (?!).
В действителност се оказва, че целта на тази иновация не е да се справя с глутниците. Каква е тя разбираме от следващото изречение: „Наличието на точни данни за домашните кучета ще повиши приходите от такси за тях”! Та ето къде се криел ключът от бараката – истинската идея е да се събират едни пари.
На всичко отгоре електронен регистър вече съществува! Той бе създаден още по времето на Кирил Йорданов и дори „ползите” от него бяха няколко пъти рекламирани пред журналисти. А тогава защо се прави отново? Ами пак заради пари. Нали някой трябва да усвои средствата за повторното му „създаване“.