В Сапарева баня се проведе творческа среща в памет на Николай Хайтов
Автор: Елена Николова
На 24 юни 2016 г., 6 дни преди да отбележим годишнината от кончината на големия български писател Николай Хайтов, в читалище „Просветен лъч" в живописното градче Сапарева баня се проведе творческа вечер, посветена на твореца.
Това бе поредната от проведените в цяла България в чест на писателя срещи по инициатива на дъщеря му Елена Хайтова.
Форумът в Сапарева баня бе ръководен от секретаря на читалището Юлия Гювийска, чийто баща е бил близък приятел на писателя. На него бе направена презентация на творчеството и живота на големия майстор на перото.
Фолклорна група към читалището изпълни характерни народни песни за този край.
Писателите Елена Хайтова и Никола Гигов представиха свои книги, свързани със съдбата и творбите на Хайтов, част от които подариха на читалище „Просветен лъч“ заедно с някои издания с творби на Николай Хайтов.
Внучката на писателя – художничката Елица Гигова, подреди камерна изложба, която посвети на дядо си, включваща портрети, фигурални композиции и витражи по любимия на всички филм „Капитан Петко войвода".
Елена Хайтова разказа свои спомени от Сапарева баня, където е живяла като малка с майка си и баща си в някогашния Горски дом.
Интересни преживявания споделиха и приятели и колеги на Николай Хайтов, сред които известният краевед и писател Васил Коритаров.
Гостите на срещата Елена Хайтова, Никола Гигов, Елица Гигова и правнучката на сладкодумния творец – Деница, поднесоха цветя пред паметната плоча, поставена на читалището, както и пред камъка с посвещението в едноименния парк „Николай Хайтов“.
Съдбата довежда големия български патриот в скътания в полите на Рила планина град Сапарева баня в далечната 1949 г. и до 1951 г. той работи като лесничей в местното горско стопанство. Колегата му от тези години Васил Коритаров, който по Хайтово време е деловодител в лесничейството, а по-късно написва няколко книги, посветени на културното и духовното наследство на градчето, обобщава накратко спомените си за своя тогавашен шеф: „Той беше най-големият покровител на краеведите, в това число и на моя милост. Хайтов беше влязъл в сърцата на местните хора, та когато се кажеше, че ще идва в Сапарева баня, всички го чакаха с нетърпение...
Малцина знаят, че голяма заслуга за спирането на строителството на деривация „Джерман-Скакавица” през 1990 г. има Николай Хайтов – тогава народен представител и зам.-председател на парламентарната комисия по този въпрос...“
По инициатива на Коритаров и Живко Джаджеров, син на другия голям приятел и колега на писателя – Иван Джаджеров, паркът в Сапарева баня, който Хайтов е създал навремето, днес носи неговото име и като знак на благодарност от признателните граждани близо до входа му е поставена рилска морена с посвещение: „На народния писател Николай Хайтов – сторонника за опазване на българската природа, на българския език и просветност“.