Тричленен състав на Апелативен съд-Велико Търново отмени присъдата на магистратите от русенския Окръжен съд, с която бившият кмет на Ветово, излъчен от ДПС,
Автор: Иван Ванев
Рейхан Хабил бе признат за виновен по обвинения, че в периода от 4 юли 2007 до 3 юли 2008 г., в качеството си на длъжностно лице, в условията на продължавано престъпление девет пъти съзнателно е сключил неизгодни сделки с П. Н. Б. от Плевен, с които му възложил функции за ръководител на проект, финансиран по програма САПАРД. От това е произлязла значителна вреда за Община Ветово в общ размер на 7838 лева, което е престъпление по чл. 220, ал. 1, вр. чл. 26 от НК.
Рейхан Хабил бе признат за виновен и по отношение на това, че в качеството си на кмет не е положил достатъчно грижи за ръководенето и управлението на повереното му имущество. Като възложител по отношение на строително-ремонтните работи на обект „Мерки за енергийна ефективност в сградата на СОУ „Христо Ботев” в град Глождево, той не осигурил възможност за упражняване на контрол, включително и чрез проверки на място, и от това последвали значителни щети за Община Ветово в размер на 61 933, 30 лева, което се смята за престъпление по чл. 219, ал. 1 от НК.
Окръжен съд-Русе наложи на подсъдимия едно общо наказание за двете деяния, изразяващо се в 2 години лишаване от свобода с 4 години изпитателен срок, глоба в размер на 1500 лева и забрана да заема ръководна държавна и обществена длъжност за срок от три години. Със същата присъда подсъдимият бе осъден да заплати сумата от 69 771, 38 лв. на Община Ветово, представляваща обезщетение за причинени с престъпленията му вреди.
Само че Окръжната прокуратура внесе протест срещу тези решения на съда с оплакването, че бил нарушен материалният закон, допуснати били съществени нарушения на процесуалните правила и била налице явна несправедливост на наложеното наказание.
Срещу присъдата бе внесена и въззивна частна жалба от адвоката на подсъдимия, в която се релевират доводи за неправилност на присъдата поради необоснованост.
След като Апелативният съд във Велико Търново разгледа отново делото, постанови, че присъдата на русенския Окръжен съд е незаконосъобразна и постановена при съществено нарушение на процесуалните правила, а именно липсата на подпис на председателя на състава на ОС-Русе върху приложен по делото протокол за проведено съдебно заседание.
Поради това Апелативният съд във Велико Търново отмени присъдата и върна делото за ново разглеждане от друг състав на Окръжен съд-Русе.
Предстои да видим как ще приключи поредното дело срещу скандалния ветовски кмет. През 2009 г. той бе осъден на 5000 лева глоба, след като бе задържан в русенска механа с белязани банкноти, които били предназначени за подкуп от 2000 лева, за да упражни влияние при решение на комисията за търгове в общината. Четири години по-рано Хабил се размина с пробация, заедно с 9 длъжностни лица от общината и представители на фирми, за съставени неверни документи при изразходването на 150 000 лева от постоянната правителствена комисия за защита на населението от бедствия, аварии и катастрофи.
През 2011 и 2012 г. отново имаше сблъсък с правосъдието и бе наказан с две идентични присъди от по 1 година условно с 3 години изпитателен срок, съпроводени със забрана да упражнява държавна или обществена длъжност, свързана с нотариална дейност за 2 години. Тогава бившият кмет бе наказан за това, че прехвърлял пенсионни партиди на жители на общината без тяхно знание, като фалшифицирал подписите им.