Над 20 години съоръжението се ползва без гаранция за безопасност
Автор: Илияна Христова
Железопътен надлез с отдавна изтекъл срок на годност вдигна на бунт жителите на град Елин Пелин. Във вторник те блокираха съоръжението, намиращо се на третокласния път III-105, с надежда да се намери институция, която да ги чуе.
„Ако се случи нещастие, кой ще носи отговорност? Протестираме, за да дадем сигнал, да не каже после някой, че не е знаел за проблема”, негодуваха протестиращите.
Съоръжението свързва Елин Пелин със съседното село Нови хан. То е част от пътя за София и е доста натоварено. Преминават не само местните жители, но и превозни средства на много фирми – в района има доста складове и той вече се оформя като логистичен център за столицата.
Малката беда е, че надлезът от години зее в трапове – на места асфалтът буквално го няма. По-голямата тревога е, че при всяко преминаване през него съоръжението вибрира, сякаш всеки момент ще падне. Ужасът е особено голям, когато преминават тежки превозни средства.
От агенция „Пътна инфраструктура” (АПИ) са на мнение, че няма проблем с конструкцията, т.е. с издръжливостта на моста всичко е наред. Бедата била единствено в асфалта.
Според кмета на Елин Пелин Георги Георгиев обаче гаранцията за експлоатация е изтекла преди повече от 20 години. Той се надява жителите на градчето и околните населени места скоро да дочакат не само асфалтирането на опасния надлез, но и изследване на годността му и нужните гаранции за неговата безопасност.
Впрочем казусът е свързан с още няколко любопитни момента. Недоволство имаше и миналата година, а след излъчените телевизионни репортажи АПИ обяви обществена поръчка за подмяна на асфалта. После пропадна идеята за изграждане на временен обходен път и надлезът продължи да се ползва с произтичащите рискове.
Преди дни обаче стана ясно, че резултатът от конкурса е обжалван. Възражението е подадено от дружеството „Трейс груп”, което е отстранено заедно с още един участник. Надпреварата печели „Калистратов груп”, но заради обжалването дейностите не може да започнат.
Така след близо едногодишни протести и яловата „намеса” на институциите, хората от Елин Пелин си имат същия вибриращ надлез, същите трапове, същата липса на обходен път и една буксуваща процедура.
Те заплашиха, че ако бездействието продължи, ще преминат към гражданско неподчинение. И са прави, защото опасността да се случи инцидент на надлеза нараства с всеки изминал ден.