Продължение от миналия брой
Сингамозата по птиците представлява паразитно заболяване,
Автор: д-р Валентин Иванов, квмн
предизвиквано от нематоди (глисти), които обитават белия дроб и трахеята на птиците. Причинителите са кръгли червеи – мъжки и женски, с дължина от 3 до 25 мм. Паразитирайки в трахеята, тези малки паразити се хранят с кръв и се намират в непрекъсната копулация. В отделените от женския индивид яйца само за 10-14 дни се развиват ларви. Птиците се заразяват като поемат такива яйца или дъждовни червеи, които представляват резервоар на заболяването.
Боледуват предимно младите кокошови птици – пилета, пуйчета, фазанчета, кекличета, яребичета, и то през летните влажни месеци. Възрастните екземпляри по-рядко се заразяват. Разпространители на инвазията са и много видове диви птици.
Най-голяма роля за масовото заразяване на пернатите играят дъждовните червеи – в тях се натрупват много ларви, които преживяват до 3-4 години. От друга страна, червеите са любимо „лакомство“ за птиците, което способства за разпространение на заболяването.
Клиничната картина е подобна на описаната в миналия брой за циатостомозата при гъските и най-типичното при нея е затрудненото дишане.
За лечение се използват препаратите, описани при лечение на амидостомозата при гъсетата.
Профилактиката включва поголовното обезпаразитяване на болните и инвазираните птици. Младите пернати се отглеждат в сухи помещения на сух терен или върху телени мрежи, поставени на 40-50 см над повърхността на почвата. Не е добра идея непосредствено след дъжд да се пускат птиците в дворчетата около помещенията, за да не кълват дъждовни червеи. Торът трябва да се събира ежедневно и да се съхранява на торища. Стопанствата за отглеждане на млади птици по възможност следва да се строят на подходящи терени – сухи, отцедливи и проветриви места.