Свинете най-често страдат от заболявания на стомашно-чревния тракт, особено през топлите сезони на годината. Едно от най-разпространените сред тях е паратифът. То засяга прасетата на възраст от 2 до 6 месеца и се предизвиква от широко разпространените салмонели.
Най-често те боледуват от отбиването до 4-месечна възраст, по-рядко се засягат тези около 6-месечна възраст и по изключение – по-възрастните.
Паратифът избухва обикновено спонтанно, когато са налице предразполагащите условия: отглеждане във влажни, кални, временно пригодени свинарници, пренаселеност, неправилно хранене с несвойствен за вида и възрастта и некачествен фураж или с развалени храни, изморително транспортиране, хронични паразитни инвазии, ваксинации и др.
Болестта протича в остра, подостра и хронична форма. Острата се проявява с треска (температура 41-41,5 градуса), редуващи се отначало запек, а след това диария, повръщане, зачервяване на ушната раковина и кожата на корема, вътрешната повърхност на бедрата и в перинеалната област, дължащо се на дребни кръвоизливи. След 2-5-дневно боледуване обикновено прасетата умират.
В някои случаи заболяването може да премине в подостра и хронична форма. Подострата форма се характеризира с чревни поражения – продължителна диария с жълти миризливи изпражнения, примесени със сивобелезникави люспи от умъртвена чревна лигавица, капризен апетит, а понякога и със запек, силно отслабване, бронхопневмония и екзематозни поражения по кожата. Хроничната форма се проявява както подострата, но боледуването е по-продължително. Последните две форми завършват със смърт или прасетата закърняват и силно изостават в растежа и развитието си.
За лечение се прилагат чревни антисептици и широкоспектърни антибиотици, като Sulfaguanidin, Gentamycin , Collistin, Roxacin, Collisultrix, Tylovet и др.
Дизентерията е подобна остро протичаща болест, която засяга най-често прасетата от 2- до 6-месечна възраст. Причинители са няколко заразни патогена, като източник на инфекция са заразените свине.
Дизентерията показва тенденция към стационарност и там, където се яви, обикновено много трудно се изкоренява. Най-същественият признак на заболяването е кървавата диария (това е основната разлика от паратифа) при нормална телесна температура. Болните прасета бързо отслабват, изпитват силна жажда и се залежават. Заболяването се развива за 4-7 дни и завършва със смърт (при по-младите), а при възрастните – до 20 дни, като обикновено приключва с оздравяване.
За лечение се прилагат антибиотици и сулфонамиди, като Lynko Spectin, Optiprim oral , Tylovet и др. Много добър лечебен ефект има прилагането на Ridzol във водата за пиене.
За предпазване на свинефермите от дизентерия най-важната стъпка е да не се допуска доставката на свине от заразени стопанства и да се предприемат необходимите мерки за ограничаване влиянието на предразполагащите фактори. В стационарните ферми е добре да се провежда периодично лечебно-профилактично третиране с фуража. При поява на заразата болните животни трябва незабавно да се отделят и да се лекуват. Налагат се ограничения върху внасянето и изнасянето на свине, а здравите прасета от засегнатите боксове се третират също профилактично. Необходимо е да се провеждат системни текущи дезинфекции, да се подобри храненето, гледането и микроклиматът в помещенията за отглеждане на свине.