Предприемат се първите подводни археологически проучвания по добруджанското крайбрежие
Автор: Пламен Николов
За първи път това лято ще бъдат извършени подводни археологически проучвания край Шабла. Те са първите и единствени засега по добруджанското крайбрежие.
Пред приключване са разкопките на тази част от античната крепост Кария, която се намира на сушата. На брега са добре съхранени останки от крепостните съоръжения и кулите. Целта е да се проучи цялата твърдина. Площта й, която е останала на материка, е около 2-3 дка. Всичко друго е под водата.
Разкопките се финансират от Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура”, което е предоставило за целта 32 000 лв. След като археолозите приключат своята работа, със средства на Община Шабла пък крепостта ще бъде реставрирана и консервирана. Иначе водолазите от местния клуб „Приятели на морето” ще работят безплатно – със собствена екипировка, техника и лодка.
Мястото има потенциал да се превърне в изключителна туристическа атракция, защото се явява най-източната точка на България, а освен това тук е и най-старият действащ фар в страната.
Културният пласт в Кария е с дебелина 4,5 м и е изключително плътен. Това не е гръцка или финикийска колония, както повечето градове по черноморското крайбрежие, а карийска. А карийците са народ в Мала Азия, които са имали съвсем малко колонии и тази е една от тях.
През Античността Кария е имала собствено пристанище, което днес е под водата. Рибари разказват, че в района на вълнолома буквално ври от керамика и учените се надяват на ценни находки. Всички открити артефакти ще останат в Зеления образователен център в Шабла.
За пръв път през тази година с финансовата помощ на Община Тервел ще бъде разкопана и късноантичната римска и ранновизантийска крепост Палматис край тервелското село Оногур. Крепостта не е проучвана от археолозите, но пък е отдавна известна на иманярите, които системно копаят тук.
През това лято ще продължат разкопките и на Залдапа – най-големия град във вътрешността на Добруджа в епохата на Късната античност. Осигуреното финансиране от Община Крушари е в размер на 10 000 лв. Сега е включен и нов обект – римското водохранилище, което е в непосредствена близост до крепостните стени. Идеята е то да бъде напълно възстановено.
Досега в Залдапа бяха открити епископска базилика с крипта на светец под нея, намерени бяха части от ювелирен мраморен иконостас и две колони от редкия червен мрамор „Бреша Каролина”. Ще продължи работата по разкриване на епископската резиденция, на по-малките базилики и ще започне разкопаването на Агората – градския площад.