Страница в „Уикилийкс“ с имейл, в който се цитира Бойко Борисов
22 Юли 2016, Петък
Тези дни „Уикилийкс“ публикува близо 300 хиляди електронни писма на турската управляваща Партия на справедливостта и развитието (ПСР).
Автор: Десант
Освен имейлите са обнародвани и хиляди прикачени документа от 762 адреса, свързани с домейна на политическата формация на президента Ердоган.
Това представлява само част от кореспонденцията, разпращана от домейн на ПСР akparti.org.tr. Последният имейл е с дата 6 юли 2016 г., а най-старият е с давност отпреди 6 години. От „Уикилийкс“ отбелязват, че посоченият домейн е използван за разпространяването на публично достъпна информация, но не и за по-сериозни и важни вътрешни въпроси.
След огласяването на имейлите турските власти, както може да се очаква, блокираха достъпа до „Уикилийкс“.
Прави впечатление, че в оповестените съобщения се срещат и 664 писма на турски език, които се отнасят до България. Те са от най-различен характер – от бюджетни статистически данни на ЕС и исторически годишнини от Балканските войни до потенциални бъдещи коридори за газ от Иран и Ирак към Европа.
В четири от имейлите са използвани изказвания на българския президент Росен Плевнелиев и на премиера Бойко Борисов, направени след заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС), посветен на кибератаките, който се състоя през април.
Среща се например цитат на българския министър-председател, който заявява, че големите разузнавателни служби в света са се върнали към използването на пишещи машини.
„Факт е, че дори големите разузнавателни централи минаха на старите пишещи машини. В тази сфера никой не може да бъде сигурен, че е защитен”, категоричен е Борисов.
Държавният ни глава Росен Плевнелиев пък отбелязва, че кибератаките се извършват от терористични организации и че страната ни е обект на интензивни кибератаки, включително и срещу държавни ведомства.
В друго електронно писмо се говори за случая, в който американският държавен департамент предупреди за възможна заплаха срещу линия на градския транспорт в София. Тогава Борисов определи тази информация като погрешна и неоснователна.
Не са подминати и изборите в България.
В имейл от 9 май 2013 г. се цитира статия от турския опозиционен вестник „Джумхюриет", в която се посочва, че на предстоящия предсрочен парламентарен вот у нас (след падането на предишното правителство на Бойко Борисов) се очаква сериозно разцепление в турското население в страната ни.
Специално внимание е обърнато на твърдението в публикацията, че Народната партия „Чест и достойнство“ на Касим Дал е създадена от Анкара и се очаква тя да отцепи сериозна част от електората на ДПС.
Както твърдят от „Уикилийкс“, това е само първата партида от материали, получени седмица преди драматичните събития в Турция от края на миналата седмица. От сайта на международната социална мрежа, известна с публикуването на документи, получени следствие на изтичане на информация, се кълнат, че техният източник не е свързан по никакъв начин с опита за военен преврат в югоизточната ни съседка.
Администраторите са проверили автентичността на материалите и са взели решение да ускорят обнародването им заради започналата в Турция след провалилия се метеж повсеместна чистка.