Кристофър Джеймс Чаплин пристига у нас за фестивала
25 Юли 2016, Понеделник
Синът на Чарли Чаплин идва у нас
Автор: Веселин Максимов
Кристофър Джеймс Чаплин, най-малкият син на великия Чарли Чаплин, пристига в София на третото издание на фестивала „180 градуса”. Той е композитор на експериментална електронна музика и заедно със своите колеги от театъра, танца и съвременното визуално изкуство ще се представи пред публиката в българската столица.
Роден е в Швейцария от четвъртата жена на гениалния комик Ууна О` Нийл. Петдесет и четири годишният швейцарец по паспорт е известен в артистичните среди далеч не само като композитор.
Преди да започне да се занимава с това, той е учил пиано, но е завършил артистично майсторство в британската столица Лондон.
Неговото участие в „180 градуса” е на 25 юли от 21 часа. Тогава заедно с швейцарските музиканти Валентин Коле (обой), Жил Гримар (пиано) и Лаура Ендрес (звуков дизайн) ще изпълни собствено произведение, вдъхновено от София и нейните жители. Ден след това изпълнението ще може да бъде видяно на различни видеоекрани из цялата столица, а на определени места той ще се включва с изпълнения на живо, заедно със записа.
Всички, които се интересуват от този вид изкуство, могат да видят цялата програма на интернет страницата на фестивала. Той е създаден с идея да провокира интереса към новото и експериментално изкуство у родната публика и да създаде платформа за изява на младите творци, съобщиха за медиите организаторите.
Предстои да проследим различните акценти, върху които те наведоха мисълта на пишещите за това репортери. И обещаваме, че при прекалена претенциозност и провокация в името на самата нея следващото издание на събитието няма да се зарадва на нито ред на тази страница.
В „180 градуса” ще вземат участие още част от музикантите на световноизвестния немски ансамбъл за съвременна музика Ensemble Modern, който експериментира в областта на съвременната класическа музика. Изява ще имат и ентусиастите от българската формация, която носи идентично име - Ensemble.
С изложби в рамките на фестивала ще се включат още българската архитектка Мария Барбудова и фотографката Щиляна Андонова, както и редица други артисти.
Входът за всички събития е “по желание”, което е доста интересно решение. Организаторите обявиха, че не искат да поставят цена на изкуството, затова оставят на публиката сама да реши как да допринесе за развитието на фестивала и артистите и колко да си плати за входа на всеки концерт.