Общината задейства решаването на проблема едва след сигнал на „Десант”
Автор: Здравка Христова
Най-величественият и красив паметник, посветен на въстанието на царете Петър и Асен и създаването на Втората българска държава във Велико Търново, започна да пропада. В източната част на павираната площадка, до постаментите на конниците, се е образувало хлътване с площ над 20 квадратни метра. Пропаднали са бордюри, липсват павета, а денивелацията на терена от започналото свличане е сериозна.
Проблемът не е от вчера, но въпреки това Общината задейства решаването му едва след сигнал на „Десант". От администрацията на кмета Даниел Панов разпоредиха проверка, която да установи причините и размера на щетите.
„За последно районът около Конниците е бил предмет на оглед през миналата година, по повод тържествата за 830-годишнината от въстанието на Асеневци. В протокола на комисията не са отбелязани проблеми, но сега започваме незабавна проверка, за да установим причината за пропадането и ще набележим мерки за отстраняването му.
Районът е един от най-посещаваните от великотърновци и туристите ежедневно. Там се провеждат и сватби, събират се абитуриентите, мястото е средищно за фестивали и културни прояви, затова там не трябва да се прави компромис, дори и най-малък риск да съществува за хората", заяви заместник-кметът по културата във Велико Търново Ганчо Карабаджаков пред наш екип.
Пропадащият участък е над бетонов бункер. В катакомбите на паметника на Асеневци има трафопост, както и укрепващи съоръжения с противотежести за постаментите на царете Асен, Петър, Калоян и Иван Асен II.
"Проблем е, че бункерите са заключени и няма информация кой държи ключовете", посочи Карабаджаков. Всъщност те са у частната фирма, отговаряща за художественото осветление на паметника, показа наша проверка. Но галерията под пропадащия участък е празна.
"В нея навремето е имало мощен захранващ кабел за района. Сега там е таблото за художественото осветление на паметника. Ще отключим и ще окажем съдействие на Общината, но вероятно причината за пропадането не е в бетоновия бункер", заяви потърсеният за коментар Тодор Зеленков, управител на фирмата.
Паметникът е построен с дарения на българи
В навечерието на честванията за 830-годишнината от въстанието на братята Асен и Петър, "Десант" публикува любопитни факти за построяването на паметника. През 2015 г. се навършиха точно 30 години от официалното му откриване.
Той е уникален по своя замисъл, художествено и техническо изпълнение. Дело е на авторския колектив с ръководител доцент Крум Дамянов, сега академик и почетен гражданин на Велико Търново.
Паметникът е построен с 6,4 милиона лева, дарени от българите в рамките на една година, през 1985-а.
Във фигурите на царете и постаментите са вложени близо 140 тона гранит и месинг. Строителството и цялостното оформление на околното пространство се извършва също за една година, но за самото изработване на паметника са били необходими само два месеца, което е уникален случай в световната практика.